Loňské výnosy výrobce střívek Devro byly rekordní, firma dále investuje
Výnosy výrobce potravinářských střívek Devro (dříve Cutisin) v Jilemnici na Semilsku dosáhly loni rekordních 3,349 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2013 to představuje nárůst o 7,6 procenta.
Jilemnice (Semilsko) 1. června (ČTK) - Výnosy výrobce potravinářských střívek Devro (dříve Cutisin) v Jilemnici na Semilsku dosáhly loni rekordních 3,349 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2013 to představuje nárůst o 7,6 procenta. Hospodaření skončilo čistým ziskem téměř 870 milionů korun, což je na úrovni předchozího roku. K výsledkům pozitivně přispělo i oslabení kurzu koruny vůči hlavním exportním měnám v návaznosti na intervenci České národní banky (ČNB). Negativně však působil nárůst cen některých surovin, uvedl ve výroční zprávě ředitel Devra Michal Štoček.
Devro je exportní společností, více než 93 procenta produkce míří do zahraničí. V roce 2013 skončilo hospodaření firmy ziskem bezmála 871 milionů korun při celkových výnosech téměř 3,112 miliardy korun. Devro loni podle Štočka pokračovalo v modernizaci technologických zařízení a ve zvyšování efektivity výroby primárně v oblasti jedlých kolagenních střev.
Firma loni dál rozšiřovala kapacitu výroby jedlých střev, zároveň ale snižovala objem výroby méně ziskových střev salámových. Z nových výrobků se úspěšně prodává výrobek Select, který se podle Štočka prosadil jako plnohodnotná alternativa k přírodním střevům a byl doplněn v oblasti prémiových výrobků jedlým kroužkovým střevem Rondo Q.
Devro vyrábí umělá potravinářská střeva určená masným a drůbežářským podnikům. Výrobce investuje každoročně stamiliony do modernizace a nových výrobních technologií s cílem zvýšit výrobu i produktivitu práce. Peníze dává i do výzkumu a vývoje, loni to bylo téměř 45 milionů korun. Náklady vynaložené na výzkum a vývoj se podle ředitele firmě vracejí ve zvyšování prodejů a produktivity práce i ve snižování nákladů.
Jilemnická společnost je součástí nadnárodní skupiny Devro se sídlem ve Skotsku. Podnik patří k největším zaměstnavatelům v Libereckém kraji. Ve svých závodech v Jilemnici a ve Slavkově u Brna zaměstnával na konci loňského roku 1013 pracovníků, většinu z nich v Podkrkonoší.