Linea Nivnice se potýká s prudkým nárůstem ceny pomerančového koncentrátu
Přední tuzemský zpracovatel ovoce, společnost Linea Nivnice z Uherskohradišťska, se potýká s prudkým nárůstem ceny nakupovaného pomerančového koncentrátu. Ve srovnání s loňskem je vyšší zhruba 2,5 krát, řekl ČTK generální ředitel podniku Gabriel Slanicay.
Nivnice (Uherskohradišťsko) 13. září (ČTK) - Firma proto podle něj uvažuje, že dočasně pozastaví výrobu pomerančové šťávy, případně ji výrazně zdraží. Rozhodnutí by mělo padnout v nejbližších týdnech. Pomerančová šťáva tvoří asi třetinu produkce ovocných šťáv společnosti.
Pokud by podnik přistoupil ke zdražení pomerančové šťávy, litr v kartonovém obalu by podle generálního ředitele mohl stát v akcích zhruba 40 korun, mimo akce 85 až 90 korun. "To jsou částky, které náš spotřebitel nezaplatí," řekl Slanicay. Zdražení pomerančového koncentrátu se přitom podle něj týká celého světa.
Výpadek pomerančové šťávy plánuje Linea Nivnice nahradit zvýšenou produkcí ostatních ovocných šťáv. V sortimentu má 16 druhů ovoce ve formě šťáv a nektarů. Letos vyrobí přibližně 15 milionů litrů ovocných šťáv v kartonových obalech, což je o něco méně než v předchozích letech. Nejčastěji je podnik prodává pod značkou Hello.
Firma ve velkém zpracovává také jablka. Tento týden zahájila jejich výkup od pěstitelů. Každoročně jich na svou produkci šťáv, vín a ovocných přesnídávek potřebuje 12.000 až 15.000 tun. Cena ve výkupnách ovoce je 2,50 koruny za kilogram, stejná jako loni. V roce 2022 vykoupila Linea Nivnice od českých a slovenských pěstitelů téměř 10.000 tun jablek, letos očekává, že jich bude méně. "Jablek bude podstatně míň než v loňském roce, neboť po dobré sezoně vždycky následuje slabší. K tomu se ještě přidává to, že pomalu ale jistě Česko přestává být oblastí zaslíbenou ovocným stromům. Hektarová výměra u jabloní poklesla vůči roku 1989 zhruba na polovinu," řekl Slanicay. Chybějící jablečný koncentrát společnost nakupuje od polských producentů.
Letos Linea Nivnice podle generálního ředitele zdražila své výrobky v průměru o 20 procent, a to v důsledku vysokých cen energií a nakupovaných surovin, polotovarů a obalů. Další zdražení, snad pouze s výjimkou pomerančové šťávy, pakliže by byli ochotni odběratelé zvýšené ceny akceptovat, nyní firma nechystá. Vyváží do necelé dvacítky zemí, převážně v Evropě. Zhruba 80 procent tržeb jejích však pochází z tuzemska, přibližně 15 procent ze Slovenska, zbývajících pět procent připadá na ostatní státy.
Linea Nivnice patří k největším českým výrobcům ovocných šťáv, nápojů, ovocných vín, přesnídávek a sirupů. Tradici má firma i v produkci lihovin. Letos investuje zhruba 30 milionů korun, především do zvýšení kapacity balicí linky PET, do zvýšení kvality produkce ovocných přesnídávek a zejména do pořízení fotovoltaické elektrárny, která přinesla více než desetiprocentní úsporu spotřeby elektrické energie. Necelých pět milionů korun na letošní investice měl podnik podle Slanicaye přislíbeno z národních dotací, peníze však nedostal. "Je to nefér. Stát by takto postupovat neměl," řekl generální ředitel.
Kritizoval také takzvaný konsolidační balíček, který nyní projednává Poslanecká sněmovna. Vláda v něm počítá se zvýšením sazby DPH u nápojů z 15 na 21 procent, ostatní potraviny by naopak měly být ve snížené sazbě 12 procent. "Naprosto nelogicky se rozdělují potraviny pevného a tekutého skupenství, to se nám velmi nelíbí," uvedl Slanicay. Pokud změna v této podobě projde, obchodníci podle něj nápoje pro zákazníky minimálně o šest procent zdraží.
Loni Linea Nivnice utržila z prodeje výrobků, služeb a zboží téměř 1,076 miliardy korun, čistý zisk měla přibližně 16,6 milionu korun. Pro letošek podle Slanicaye očekává obrat zhruba 1,2 miliardy korun a zisk před zdaněním asi 50 milionů korun. Tímto výsledkem by se firma vrátila k hodnotám z předcovidového období. Společnost má přibližně 250 zaměstnanců, na trh dodává více než 300 druhů výrobků.