Likérka Rudolf Jelínek sklidí ve svých sadech více švestek než loni
Vizovická likérka Rudolf Jelínek dnes zahájila sklizeň ovoce ve vlastních sadech. Přes květnové mrazy by mohla být úroda švestek oproti loňsku téměř dvojnásobná, meruňky však mráz zničil.
Vizovice (Zlínsko) 1. srpna (ČTK) - Vizovická likérka Rudolf Jelínek dnes zahájila sklizeň ovoce ve vlastních sadech. Přes květnové mrazy by mohla být úroda švestek oproti loňsku téměř dvojnásobná, meruňky však mráz zničil. Sadaři odhadují, že letos bude sklizeno asi 320 tun švestek, to je o 130 tun více než loni, řekl ČTK obchodně-marketingový ředitel likérky Miroslav Motyčka.
„Letos nám udělaly radost odrůdy Valjevka, Gabrovská a Presenta, které v loňském roce kompletně zmrzly. Jako největší hvězdu letoška potom vidíme odrůdu Stanley, která je naše stálice a její výnosy jsou rok od roku vyšší," uvedl Motyčka. Odhad letošní sklizně je podle něj vzhledem k vývoji zimy velice dobrý. Rekordní sklizeň měla likérka v roce 2015, kdy se ve Vizovicích sklidilo 515 tun švestek.
U meruněk je však situace horší, letošní mrazy zničily úrodu ještě ve stádiu plůdku, na stromech tak nic nezůstalo. Likérka musela zabezpečit meruňky z jiných lokalit. Loni sklidili sadaři po jarních mrazech 250 kilogramů ze 70 hektarů. "Meruňkovice se stává stále vzácnějším produktem. Předpokládáme, že její cena však zůstane minimálně na stejné úrovni jako je dnes," uvedl Motyčka.
Likérka své sady postupně rozšiřuje. "Máme 163 hektarů sadů. Celkově vlastní ovoce pokrývá potřebu společnosti přibližně z osmi procent, ale očekáváme, že v následujících deseti letech, kdy se dostanou do plodnosti všechny námi vysázené plochy, se tento podíl zvedne až na 20 až 25 procent. Pokud se týká výkupu ovoce od jiných pěstitelů, máme svoje dodavatele rozesety téměř po celé Evropě," uvedl Motyčka.
Sadaři se kromě jarních mrazů musejí vypořádávat také se suchem. "V našich švestkových sadech používáme podnož, která je základem hluboce kořenících stromů. I přes úbytek úhrnných srážek je tak ve švestkových sadech předpoklad dobré úrody. V meruňkových sadech je však téma sucha více než aktuální a v budoucnosti při revitalizaci sadů uvažujeme i o umělé závlaze," řekl Motyčka.
Zisk likérky loni vzrostl o devět procent na 29,2 milionu korun. Tržby za prodej vlastních výrobků klesly o sedm procent na 389 milionů korun. Výnosy likérky činily téměř 440 milionů korun. Export vlastních výrobků se na loňských tržbách podílel 35 procenty, což je o více než 12 procent více než v roce 2015. Produkty likérky směřovaly do 40 zemí.