Likérka Granette & Starorežná chce zvýšit export do Chile
Likérka Granette & Starorežná Distilleries (GSD) chce výrazně zvýšit export do Chile a celé Jižní Ameriky, kde roste poptávka po jejích likérech.
Prostějov 13. června (ČTK) - Likérka Granette & Starorežná Distilleries (GSD) chce výrazně zvýšit export do Chile a celé Jižní Ameriky, kde roste poptávka po jejích likérech. Druhá největší tuzemská likérka proto zaměstnala chilského manažera Patricia Yaňeze, který jí s exportem pomůže. Yaňez dosud působil v chilské společnosti Ventisqueros zaměřené na dodávky lososů.
Mluvčí GSD Petr Maxa ČTK řekl, že prostějovská likérka nyní nejvíc zboží exportuje na Slovensko, za kterým následují státy Jižní Ameriky, Rusko a Austrálie. Jižní Amerika má podle nového exportního manažera Yaňeze potenciál rychlého růstu. Například ekonomika Chile roste a tamní trh s alkoholickými nápoji se už několik let zvětšuje.
GSD nyní do Chile vyváží především absinth. "Není tam ovšem taková historie pití alkoholu jako například v Evropě. V Chile se popíjí pivo, víno a pisco, místní alkoholický nápoj ve stylu tequily. Třeba absinth zde před třemi roky téměř nikdo neznal. Je to tedy určitě o osvětě a kvalitních nápojích," podotkl Yaňez. Loni společnosti Granette & Starorežná vzrostly tržby včetně spotřební daně meziročně o 11 procent téměř na 1,3 miliardy korun. Tržbám likérky pomohl export, který se zvýšil o pět procent. Firmě se dařilo například v Polsku a Jižní Americe. Několikaprocentní nárůst prodeje společnost zaznamenala i v Česku.
V roce 2012 společnosti Granette & Starorežná Distilleries kvůli metanolové aféře klesl prodej meziročně o pětinu a její tržby za prodej vlastních výrobků a služeb, do kterých není započítána spotřební daň, se snížily o 11,3 procenta z 522 milionů korun v roce 2011 na 463 milionů korun. Hospodaření likérky v roce 2012 skončilo ztrátou 23,8 milionu korun po čistém zisku 2,8 milionu korun v roce 2011.
"Pokles byl způsoben metanolovou aférou a následně státem vyhlášenou prohibicí," uvedl už dříve Kadlec, podle kterého metanolová aféra poznamenala celý tuzemský trh s lihovinami až do konce roku 2012. "Trh se na konci roku propadl o více než 20 procent. Ztráty společnosti spojené s prohibicí a následnými opatřeními byly vyčísleny na více než 30 milionů korun," podotkl Kadlec.
Export se předloni na tržbách likérky podílel zhruba deseti procenty a obnášel 48 milionů korun, nedokázal však nahradit výpadek prodeje na tuzemském trhu. Společnost v roce 2012 vyvážela lihoviny do dvou desítek zemí, přičemž více než polovina exportu připadla na Slovensko.
Společnost Granette & Starorežná Distilleries vznikla v roce 2011 sloučením společností Granette a Starorežná Prostějov. Roční produkce firmy činí zhruba 120.000 hektolitrů alkoholických nápojů. Do jejího výrobního portfolia patří více než stovka produktů, například Stará myslivecká, Starorežná či Hanácká vodka. Předloni firma dokončila přesun výroby likérů z Ústí nad Labem do Prostějova.