Likérka Fruko-Schulz po metanolové aféře zvyšuje výrobu
indřichohradecká likérka Fruko-Schulz se zvedá z propadu, který nastal na trhu loni po metanolové aféře. Prodej lihovin se na podzim snížil asi o 35 procent, letos v pololetí je meziroční pokles prodeje na deseti procentech.
Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz se zvedá z propadu, který nastal na trhu loni po metanolové aféře. Prodej lihovin se na podzim snížil asi o 35 procent, letos v pololetí je meziroční pokles prodeje na deseti procentech. Výsledky celého roku může ještě vylepšit druhé pololetí. Export je od začátku roku na stejné úrovni jako loni, rostl vývoz do Ruska, řekl dnes ČTK majitel Josef Nejedlý.
"Kvůli prohibici firma loni prodělala 20 milionů korun, jen na kolcích 570.000 korun. Museli jsme překolkovat lihoviny, nemohli jsme exportovat, museli jsme zastavit výrobu (...). Byli jsme přesvědčeni, že stát poctivým výrobcům vyrovná alespoň přímé náklady, už jsem ale skeptický, uplynul rok," uvedl Nejedlý.
Výroba lihovin poklesla Fruku od počátku roku o více než deset procent. Minimální pokles, o 0,6 procenta, byl u Tuzemáku, kterého firma vyrobila 600.000 litrů, naopak největší u vodky. "U Tuzemáku se dostáváme na loňské objemy výroby před tragickými otravami metylalkoholem, na které doplatili i poctiví výrobci lihovin. Největší problémy byly u vodky, která má na trhu stále nejmenší důvěru," konstatoval.
U výroby sirupů zaznamenala likérka v pololetí osmiprocentní pokles. Nejedlý za ním vidí doznívající ekonomickou krizi. Na 600.000 litrů sirupů Fruko dodalo především do Jednot a nezávislé sítě, v obchodních řetězcích má potíže s vratnými lahvemi. Sirupy ve skle prodává ze 70 procent, zbytek v PET lahvích po 0,65 litru. Odběratelům šťávy nabízí v 25 druzích, největší zájem je o pomeranč, malinu, citron a jahodu.
Export Fruka-Schulz je podle Nejedlého zhruba na stejné úrovni jako loni, tedy na zhruba 15 procentech z objemu výroby. Přes 70 procent vývozu směřuje do Ruska, což je o 30 procent meziročně více. Naopak vývoz absintu ve vyšší cenové kategorii do Řecka neustále klesá v důsledku tamní krize. "V září a říjnu exporty rostou, budeme na tom s vývozem lépe než v loňském roce," poznamenal Nejedlý.
Ředitel odhaduje, že se propad ve druhém pololetí sníží, ale na úroveň roku 2011, kdy vyrobila téměř 48.000 hektolitrů lihovin a 1,7 milionu lahví sirupů, se likérka nedostane. V roce 2012 společnosti Fruko-Schulz klesly tržby o 32,9 milionu korun na 145,382 korun a vykázala ztrátu přes dva miliony. Rok před tím byla v zisku s bezmála pěti miliony. Likérka zaměstnává necelou stovku lidí.
ČTK