Likérka Fruko-Schulz loni zvýšila vývoz o 48 procent
Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz loni zvýšila export o 48 procent, vyvezla zboží do 20 zemí za celkem 31 milionů korun bez DPH. Nejvýznamnější podíl na vývozu mělo Rusko.
Jindřichův Hradec 12. ledna (ČTK) - Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz loni zvýšila export o 48 procent, vyvezla zboží do 20 zemí za celkem 31 milionů korun bez DPH. Nejvýznamnější podíl na vývozu mělo Rusko. Růst chce jedna z pětice nejvýznamnější likérek v Česku stavět na exportu i letos. Do pololetí zahájí výrobu šumivých vín. Technologie a stavební úpravy přijdou na zhruba 50 milionů korun, řekl ČTK jednatel společnosti Josef Novotný. Do nové koncepce společnosti od letoška nepatří výroba sirupů.
"Vývoz v meziročním srovnání loni stoupl o 48 procent. Na prvním místě je Rusko, kam jsme vyvezli zboží za 23 milionů korun bez DPH. Jednalo se především o novou řadu sladkých likérů, které mají mezi 15 až 20 procenty alkoholu, plus absint a bylinný likér. Cestu na ruském trhu nám otevřeli noví akcionáři, kteří loni získali majoritu ve společnosti Frukato, jež likérku vlastní," uvedl Nejedlý. Dalšími důležitými exportními zeměmi Fruka je třeba Tchaj-wan, Slovensko a nově Čína.
Také obchod v tuzemsku zaznamená podle Nejedlého v roce 2013 růst. V roce 2012 firma kvůli metanolové aféře, při níž zemřelo v Česku 47 lidí, prodělala nejméně 20 milionů korun. Dosáhnout stejného objemu prodeje v ČR jako před tragickou kauzou se už Fruku-Schulz podle něj nikdy nepodaří. "Roky 2010 či 2011 se už nikdy opakovat nebudou. Vzrostla konkurence, na trh nastoupili noví dodavatelé," konstatoval Nejedlý s tím, že Fruko nevede žádnou cenovou válku, ale bude se i nadále orientovat na vývoz, protože přináší firmě daleko větší efektivitu.
Od poloviny roku začnou ve Fruku stáčet šumivá vína na export. Vyžádá si to investici zhruba 50 milionů korun. "Budeme vozit vína z Itálie a ze Španělska a u nás sytit, budou to sycená šumivá vína, ne klasické šampusy. Máme zakázku do Ruska v řádech milionů lahví na letošní rok, musíme to rozjet během pěti měsíců," řekl. Počet zaměstnanců díky nové výrobě významně nestoupne, bude jich stále do stovky.
Většinovým vlastníkem jindřichohradedké likérky Fruko-Schulz se loni stal její dlouholetý exportní partner - ruský holding Lagoda. Polovinu akcií ve společnosti Frukáto, jež firmu vlastnila, koupili majoritní akcionáři od Vladislava Blechy a část od Josefa Nejedlého. Do holdingu patří i dva výrobci koňaku ve Francii a dva španělské vinařské podniky. Podle Nejedlého teď drží 75 procent akcií. Vstupem ruských akcionářů značka nezanikne, naopak posílila, tvrdí. Zboží v Jindřichově Hradci se pod jinou vyrábět nebude. V roce 2012 společnosti Fruko-Schulz klesly tržby o 32,9 milionu korun na 145,382 korun a vykázala ztrátu přes dva miliony. Rok předtím byla v zisku bezmála pět milionů Kč.