Likérka Fruko-Schulz loni zvýšila objem výroby i zisk
Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz loni vyrobila 30.081 hektolitrů lihovin, což je o něco více než v roce předchozím, ale stále o 17.200 hektolitrů méně než v roce 2011 před metanolovou aférou.
Jindřichův Hradec 22. ledna (ČTK) - Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz loni vyrobila 30.081 hektolitrů lihovin, což je o něco více než v roce předchozím, ale stále o 17.200 hektolitrů méně než v roce 2011 před metanolovou aférou. Likérka se ale loni ze zhruba třímilionové ztráty dostala do dvouciferného zisku, a to díky exportu. Ten meziročně stoupl o 48 procent. ČTK to řekl jednatel Josef Nejedlý. "Poklesy jsme měli především v gastru, maloobchodní prodej v obchodních řetězcích byl loni výrazněji vyšší než v roce 2012. Je vidět, že lidi důvěru v těch hospodách buď ještě nemají a konzumní lihoviny typu vodky a rumu nepijí, nebo to tam tlačí větší intenzitou Stock Plzeň," shrnul Nejedlý.
Likérka se ale i tento rok zaměří na export, protože v tuzemsku výrazný rozvoj nevidí. Loni se meziročně zvýšil o 48 procent, letos to bude minimálně o 20. "Od poloviny roku začneme vyrábět šumivá vína, ta by měla s exportem výrazně zahýbat, a ta do růstu nepočítám, ten se týká lihovin, které začneme ve větší míře od února vyvážet do Ruska," upřesnil. Šumivých vín chce Fruko-Schulz vyvézt do Ruska letos minimálně tři miliony lahví.
Tento měsíc zaměstnanci pracovali v prodloužených směnách a vyráběli zboží na sklad, protože příští týden začne měsíční odstávka, při které se budou instalovat nové stroje a linky za zhruba 50 milionů korun. Zaměstnancům společnost z třetiny proplatí řádnou dovolenou, z třetiny náhradní volno a zbývající třetinu odstávky budou doma za šedesátiprocentní mzdu. Své zboží Fruko vyváží především do Ruska. Loni šlo zejména o novou řadu sladkých likérů, které mají mezi 15 až 20 procenty alkoholu, absint a bylinný likér. Cestu na ruském trhu společnosti otevřeli noví akcionáři, kteří loni získali majoritu ve společnosti Frukato, jež likérku vlastní.
Většinovým vlastníkem jindřichohradedké likérky Fruko-Schulz se loni stal její dlouholetý exportní partner - ruský holding Lagoda. Do něj patří i dva výrobci koňaku ve Francii a dva španělské vinařské podniky. Podle Nejedlého teď většinový vlastník drží 75 procent akcií. Vstupem ruských akcionářů značka nezanikne, naopak posílila, tvrdí. Zboží v Jindřichově Hradci se pod jinou vyrábět nebude.