Krumlov bude jednat s firmou Čevak o koncesi, část smlouvy vnímá jako nezákonnou
Český Krumlov chce jednat s firmou Čevak o koncesi k provozování vodohospodářského majetku města. Současní radní řekli, že smlouva uzavřená s Čevakem na deset let je nevýhodná a neumožňuje městu žádat o dotace ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP).
Český Krumlov 31. srpna (ČTK) - Radní také kritizují, že předchozí koalice uzavřela loni po volbách, v nichž neuspěla, dodatek smlouvy. Nynější radnice ho považuje za nezákonný. Vyplývá to z analýzy, kterou radnice má. Věc dnes vzali na vědomí zastupitelé, budou se jí znovu zabývat v listopadu. Firma Čevak se závěry analýzy nesouhlasí.
Město na podzim roku 2020 koupilo čistírnu odpadních vod a obchvatný kanál Větřní - Krumlov za 210 milionů korun. Na koupi si město vzalo úvěr, jejž bude splácet 15 let. Čistírna patřila firmě ČOV Český Krumlov, jež je od roku 2014 v insolvenci. Jedním z klíčových věřitelů ČOV Český Krumlov je podnikatel Tomáš Pitr. Kanál patřil firmě JIP-Papírny Větřní, která je v insolvenci od roku 2013. Vodné a stočné ve městě po koupi závodů významně zdražilo, radní řekli, že o 30 korun. Letošní cena je 101,81 Kč bez DPH.
"Nechali jsme si zpracovat analýzu právních kroků, které se s čističkou odehrály. Mluví o tom, že dodatek číslo tři je nezákonný, nemůžeme podle něj postupovat. Vztahoval se na investici do budovy čističky. Předchozí koalice ho uzavřela s Čevakem (loni) týden po volbách v době, kdy už věděla, že dál nebude na radnici. (...) Bývalá rada uváděla, že investice do technologie bude do 40 milionů, dnes podle posudku je ta investice kolem 110 milionů korun, což z toho dělá investici podezřelou. Čistička je vybydlený podnik, který udržujeme na hranici životnosti," řekl ČTK místostarosta Dalibor Uhlíř (ČK rozumem a srdcem-Nezávislí). Podpis dodatku krátce po volbách kritizoval i místostarosta Zbyněk Toman (ODS).
Analýza zpochybňuje, zda cena za ČOV odpovídala ceně v místě a čase obvyklé. Analýza také nevylučuje, že postup při koupi nebyl v souladu se zákonem o obcích. Analýza také zkoumala možnost, zda by město mohlo koncesní smlouvu předčasně ukončit.
"Velmi důležitá věc je vysoutěžená koncese na provozování. A to tak, že město nemůže žádat o dotace ze Státního fondu životního prostředí. To znamená, že všechny prostředky (na opravy) by šly z městského rozpočtu. Buď přesoutěžíme koncesi, anebo by ty peníze musely jít z rozpočtu, což by Krumlovákům prodražilo vodu. S tím se nechceme smířit. Koncese je na deset let. S Čevakem jsme už sedli ke stolu. Myslím, že řadu věcí si uvědomují, a věřím, že budou připraveni jednat. Díky koncesi protečou Čevakem za deset let 2,5 miliardy korun z peněz za vodné a stočné," řekl Uhlíř.
Bývalý místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL) dnes reagoval, že do koncesní smlouvy nebylo možné dát ustanovení, které by plně respektovalo podmínky SFŽP. Některá čísla, jež uvádí současní radní, označil za "hru". Firma Čevak nesouhlasí s právními závěry analýzy ani s důsledky, které z ní radní vyvozují. ČTK to sdělila vedoucí útvaru marketingu a komunikace firmy Čevak Jitka Kramářová. "Závěr, že město nemůže žádat o dotaci ze SFŽP, považujeme za nesprávně interpretovaný, přesto jsme ochotni i nadále s městem jednat," uvedla Kramářová.
Český Krumlov, v němž žije asi 13.000 lidí, má letos po úpravách rozpočet s příjmy 487,9 milionu a výdaji 638,6 milionu Kč. Schodek 150,7 milionu kryje z peněz zbylých z minulých let. Kapitálové výdaje, tedy investice, by měly být téměř 188 milionů.