Konzumace proteinových a bezlaktózových výrobků podle zástupců mlékáren roste
Podíl bezlaktózových výrobků na celkové spotřebě mlékárenských produktů činí jednotky procent, od roku 2019 ale průběžně roste, ČTK to řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Potvrzuje to také společnost Lactalis, která vlastní mlékárny Klatovy a Kunín.
Praha 29. května (ČTK) - Bezlaktózový trh u nich tvoří necelých pět procent, uvedli zástupci Lactalis na dotaz ČTK. Zvýšený zájem pozorují také o proteinové výrobky a obecně o zdravé varianty mlékárenských produktů, na druhou stranu rovněž o chutné dezerty. "Lidé si rádi dopřejí a v tom nechtějí dělat kompromisy, zaznamenáváme proto nárůst výrobků, které jsou hodně o chuti," uvedl pro ČTK marketingový ředitel Lactalis Jan Dietl. Kategorie dezertů a výrobků pro potěšení z chuti tvoří podle něj zhruba 18 procent spotřeby na trhu mléčných výrobků, vyplývá to z dat za období od února loňského roku do března roku 2024. Druhým trendem jsou podle Dietla výrobky se zdravotním benefitem, tedy například fermentované nápoje nebo proteinové jogurty, ty mají na spotřebě podíl téměř z poloviny, řekl Dietl.
S tím souhlasí i Kopáček. "Proto byly na trh uvedeny například řecké jogurty, které mají dvojnásobné množství bílkovin oproti klasickým jogurtům, nebo sýry s trojnásobným množstvím bílkovin," uvedl Kopáček. Takové produkty v Česku vyrábí mimo jiné Polabské mlékárny, mlékárenská firma Olma či Bohušovická mlékárna.
Podle svazu v Česku roste také trh s bezlaktózovými výrobky. Bezlaktózové sýry nabízí například společnost Lactalis, smetanu bez laktózy vyrábí Mlékárna Pragolaktos. Jogurty, zakysané mléčné výrobky nebo dezerty bez laktózy má v nabídce Madeta či Hollandia, uvedl Kopáček.
Podíl bezlaktózových výrobků na celkové spotřebě se podle Kopáčka od roku 2019 zvyšuje. "Nejvyšší boom byl zaznamenán právě v roce 2019 a od té doby zájem o tyto výrobky narůstá, v některých případech je i z preventivních důvodů nakupují spotřebitelé, kteří laktózově intolerantní nejsou," uvedl. Doplnil, že v Česku je zhruba deset až 12 procent lidí, kteří částečně nebo úplně nedokáží strávit laktózu.
Náklady na výrobu bezlaktózových výrobků jsou proti těm klasickým vyšší, v obchodech za ně lidé zaplatí až o 30 procent více, uvedl Kopáček. "Výroba je delší a nákladnější, do mléka se musí injektovat enzym, který laktózu rozbije. Ten pak musíte hlídat v průběhu výrobního procesu, aby zbytková laktóza byla nulová," řekl Michal Brada, šéf české Lactalis.
Lactalis je na českém trhu od roku 2004 jako pobočka světové skupiny Lactalis Group. Společnost vznikla v roce 1933. V Česku zaměstnává přes 900 lidí a specializuje se na tvrdé a tavené sýry, především mozzarellu, které vyrobí zhruba 15.000 tun ročně.
V České republice je podle informací svazu v současnosti 32 průmyslových mlékáren a zhruba stovky drobných farem, které mléko zpracovávají.