Komora: Na potravinách by měl být označen výrobce a země původu
Praha 14. června (ČTK) - Potravinářská komora ČR chce, aby bylo u potravin zrušeno označení Vyrobeno v Evropské unii. Na každé potravině by měla být země původu a její výrobce, řekl dnes na tiskové konferenci prezident komory Miroslav Toman.
Praha 14. června (ČTK) - Potravinářská komora ČR chce, aby bylo u potravin zrušeno označení Vyrobeno v Evropské unii. Na každé potravině by měla být země původu a její výrobce, řekl dnes na tiskové konferenci prezident komory Miroslav Toman. Označení vyrobeno v EU by podle něj mohlo zůstat na výrobcích, které míří mimo unii.
"Voláme po tom, aby byl jednoznačně označen výrobce na výrobku, ještě lépe i země původu. Označení výrobce je zásadní podmínkou, nehledě na to, že každý výrobce, když něco vyrobí, by se za to neměl stydět. Každý, kdo se schovává za značkou vyrobeno v EU, určitě není hrdý na svůj produkt," uvedl Toman.
Označení má podle něj přínos pro trhy mimo Evropskou unii. "Zboží z EU je obecně považováno jako jedno z nejkvalitnějších," řekl. Zákazníci by ale podle něj měli vědět, zda bylo jídlo vyrobené v Rumunsku, v Polsku, nebo v ČR, aby měli možnost se rozhodnout, jaký stát chtějí svou spotřebou podporovat.
Potravináři usilují o zvýšení spotřeby českých potravin, hlavně v oblasti vepřového masa a mléka, kde již delší čas prodávají zemědělští producenti své výrobky pod nákladovou cenou. Podle komory preferují nadnárodní obchodní řetězce zboží ze svých domovských států. Jedním z návrhů komory, jak tomu zamezit, je kromě důkladnější kontroly dovozů také vyšší zdanění prodejen potravin nad určitou velikost.
Vláda se v minulém týdnu krizovou situací v zemědělství zabývala. Uložila ministru zemědělství Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL), aby začal hledat nové způsoby řešení problémů v živočišné výrobě, ovocnářství a vinařství. Ministr by si přál dočasné snížení daní a osvobození od plateb sociálního a zdravotního pojištění pro zemědělské subjekty postižené krizí. Bude se také snažit zajistit peníze pro podniky, kterým úrodu zničily jarní mrazy. Agrární komora ministrovi navrhla, aby se pro zemědělce zrušila daň z nemovitostí pro ornou půdu a trvalé travní porosty. Výběr daně podle ní činí přibližně 1,8 miliardy korun, přičemž náklady na správu a výběr nejsou o moc nižší. Ministr chce o problémech jednat i na evropské úrovni.