Kombinace energetické efektivity a optimalizace výroby ve slovinském závodě na výrobu zmrzliny
Společnost Incom Leone je jedním z největších slovinských exportérů potravin. Jakožto jedna z nejrychleji rostoucích společností v zemi vyprodukuje denně 130 tun zmrzliny. Její současný růst znamená přidání alespoň jedné nové výrobní linky každý rok. Ve snaze podpořit tento růst společnost Incom Leone nedávno přešla na softwarovou platformu zenon společnosti COPA-DATA, kterou používá při řízení svých 20 výrobních linek.
Incom Leone je rychle rostoucím slovinským výrobcem zmrzliny a čokolády. Její úspěch a mezinárodní růst jsou založeny na průběžných inovacích, rozvoji a optimalizaci. Značná část služeb společnosti je zajišťována z interních zdrojů. Centrála společnosti ve městě Ajdovščina je sídlem technické laboratoře a moderní kovodílny, kde Incom Leone vyrábí stroje a strojní díly pro použití ve výrobě zmrzliny.
Hlavní body projektu:
• Centrální sběr dat z výrobních linek
• Upozornění na chyby umožňují včasné reakce
• Eliminace odstávek a snížení výrobních nákladů
• Optimalizace výkonu strojů
• Možnost upgradu systému SCADA díky flexibilitě softwaru zenon
• Zjednodušený design díky parametrizaci systému zenon
• Základy pro budoucí energetickou optimalizaci
Společnost zaměstnává asi 700 lidí, společně vyrobí přibližně 130 tun zmrzliny každý den. Z 20 výrobních linek je 13 vyhrazeno na zmrzlinu. Pět linek vyrábí čokoládu, kterou společnost potřebuje pro vlastní zmrzlinu. Další dvě výrobní linky vyrábějí čokoládové sladkosti na prodej, včetně proteinových čokoládových pecek a licencovaných čokolád.
Potřeba digitalizace
Mladí, vysoce kvalifikovaní a zkušení členové týmu Incom Leone neustále usilují o zlepšení a inovace – zejména ti z oddělení technického vývoje. Vzhledem k rostoucímu počtu zákazníků není možné, aby narůstající požadavky na výrobu nepříznivě ovlivnily vysokou kvalitu produktů. To vedlo k potřebě větší digitalizace ve výrobě, aby byly standardy kvality dodržovány konzistentně. Toho lze dosáhnout výhradně komplexním řízením výroby orientovaným na kvalitu, sběrem dat a analýzou.
Systém SCADA se již používal ve výrobě ke sběru dat z výrobních linek, ale měl značnou nevýhodu: komunikoval pouze s ovladači od stejného výrobce. V důsledku toho zůstaly iniciativy usilující o digitalizaci v plenkách. Procesy sice byly automatizovány, ale zařízení nebyla připojena ke společné síti pro řízení procesů nebo efektivní sběr dat. Společnost Incom Leone tak potřebovala univerzální systém SCADA pro řízení a sběr dat, který by bylo možné připojit ke strojům od různých výrobců napříč výrobními linkami.
Efektivní řízení je zárukou kvality produktů
Společnost Incom Leone si vybrala softwarovou platformu zenon od COPA-DATA kvůli flexibilitě této platformy. S více než 300 podporovanými protokoly a ovladači umožňuje zenon zjednodušené připojení k široké řadě zařízení od různých výrobců. V případě implementace softwarové platformy zenon jsou všechny stroje a výrobní linky propojeny v rámci centrálního řídicího systému. To umožňuje rozsáhlé sledování událostí, práci s alarmy a analýzu dat.
„Jelikož jsme společnost orientovaná na rozvoj, která neustále vyvíjí produkty, procesy a technologie, je pro nás důležité mít k dispozici přesné a nepřetržité řízení procesů, zejména těch, které závisejí na několika různých proměnných,“ vysvětluje Rok Slokar, technický manažer společnosti Incom Leone. „Platforma zenon nám právě toto umožňuje. Je responzivní, odolná a vnáší do našich procesů flexibilitu.“
Svoboda pracovat s lokálními partnery nebo bez nich
Při výběru systému SCADA bylo pro techniky a programátory společnosti Incom Leone důležité také to, aby dokázali přizpůsobit a upgradovat řešení SCADA sami. Tímto způsobem mohou držet krok se změnami v oblasti technologií a procesů, aniž by byli závislí na externích smluvních dodavatelích.
Společnost Incom Leone však také chtěla mít možnost spolupracovat s lokálním partnerem, který má odborné znalosti týkající se systému. Oficiální zástupce pro softwarovou platformu zenon od COPA-DATA ve Slovinsku je firma EXOR ETI. Společnost Incom Leone se rozhodla spolupracovat s firmou EXOR ETI jako partnerem a její podpora umožnila rychlejší postup, jak uvádí tým Incom Leone.
Rozsáhlé úspory a efektivita procesů
Společnost Incom Leone nyní centralizovala řízení procesů a událostí, kdy všechna zařízení ve výrobních linkách jsou připojena k jednomu systému zenon. Sběr dat probíhá v reálném čase. Reportování trendů a alarmy umožňují rychlou reakci na nepředvídané události. Předchází se neplánovaným odstávkám na výrobních linkách, což má za následek významné úspory nákladů a energie.
Díky současnému sledování všech strojů nyní tým Incom Leone vidí korelace mezi provozem jednotlivých strojů. Na základě dat získaných ze strojů a pomocí analýzy trendů v systému zenon může tým jednoznačně identifikovat, kde dochází k anomáliím, a zkoumat jejich příčiny. Přizpůsobením nastavení parametrů hardwaru a softwaru může tým techniků snadno vyřešit jakékoli problémy.
Krok směrem k další digitalizaci
Společnost Incom Leone je spokojená s dosažením cílů stanovených na začátku projektu – včetně optimalizace produktů, centrálního sběru dat, ukládání dat a analýzy. To vedlo k významným úsporám nákladů. Rok Slokar k tomu říká: „Úspory díky systému zenon jsou enormní. Již nedochází k žádným výpadkům ve výrobě a výrobní linky běží hladce.“ Pro společnost tím však digitalizace ani zdaleka nekončí. Projekt zenon zvýšil povědomí týmu Incom Leone o potenciálu digitalizace.
Digitalizace je nyní vnímána jako důležitý obchodní cíl, který může být hnacím motorem neustálého zlepšování. Společnost Incom Leone přidává každý rok alespoň jednu novou výrobní linku, takže je vždy prostor na učení a zlepšování. Efektivní řízení energie je klíčovou součástí optimalizace procesů společnosti Incom Leone – a s pomocí platformy zenon bude oblastí mimořádného zájmu i v budoucnosti.
Autor: COPA-DATA