Kofole loni vzrostly tržby o 2,2 procenta na 7,12 miliardy korun
Nápojářské skupině Kofola loni vzrostly tržby meziročně o 2,2 procenta na 7,12 miliardy korun. Provozní zisk EBIT jí stoupl o 15,3 procenta na 443,7 milionu korun a ukazatel EBITDA o 6,4 procenta na 1,01 miliardy korun.
Ostrava 26. března (ČTK) - Nápojářské skupině Kofola loni vzrostly tržby meziročně o 2,2 procenta na 7,12 miliardy korun. Provozní zisk EBIT jí stoupl o 15,3 procenta na 443,7 milionu korun a ukazatel EBITDA o 6,4 procenta na 1,01 miliardy korun. Kofola to oznámila v tiskové zprávě.
Firma uvedla, že pozitivní hospodářský výsledek udržela navzdory složité situaci na polském trhu, kde se jí v posledních letech nedařilo. Kofola tam působila zejména prostřednictvím společnosti Hoop Polska, kterou tento měsíc prodala. Na polském trhu zůstane přítomna prostřednictvím výrobce ovocných a bylinných šťáv Premium Rosa. Bez započtení společnosti Hoop Polska by skupině loni vzrostly tržby meziročně o 7,2 procenta.
"Nárůst EBITDA byl tažen velmi pozitivním výsledkem v České republice, který byl zapříčiněn zejména vyšším objemem tržeb a nižší cenou cukru. Růst táhly především značky Kofola, Vinea, Rajec a Rauch, významným podílem však přispěly i tržby nově koupené společnosti Leros a tržby z prodeje balených salátů Titbit," uvedla Kofola.
Na českém a slovenském trhu stouply Kofole tržby meziročně o 7,3 procenta. Dařilo se jí zejména v segmentu hotelnictví a gastronomických provozů a v takzvaném impulsním prodeji, kam patří například benzinové pumpy. "Jsme rádi, že můžeme oznámit, že jsme prodloužili exkluzivní kontrakt pro československý trh se společností Rauch na dalších pět let," uvedl generální ředitel Kofoly pro Česko a Slovensko Daniel Buryš.
Skupině výrazně narostly i tržby v segmentu zdravého stravování. Osm desítek UGO Freshbarů a Salaterií vykázalo meziročně nárůst tržeb o sedm procent. "Tržby za celou společnost UGO trade, bez tržeb franšízového segmentu, ale včetně prodeje čerstvých šťáv v lahvičkách a balených salátů, dosáhly výše 452 milionů korun," uvedla Kofola. Tržby Kofole rostly i ve Slovinsku a Chorvatsku, a to o 2,6 procenta. Nejvíc tam zákazníci kupovali značku Radenska, která letos oslaví 150 let.
Generální ředitel skupiny Kofola Jannis Samaras je s hospodářským výsledkem velmi spokojen. "Přálo nám počasí, ale přeje nám i poptávka po zdravějších potravinách s vyšší přidanou hodnotou. Je radost vidět, že se naše značky Premium Rosa, Titbit nebo LEROS těší zájmu našich zákazníků, za rok 2018 do tržeb přispěly téměř 300 miliony korun. Ukazuje to, že náš odhad poptávky byl už před lety správný," uvedl Samaras.
Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů v Evropě. Má sedm výrobních závodů v Česku, Polsku, na Slovensku, ve Slovinsku a Chorvatsku a zaměstnává více než 1800 lidí, z toho asi 700 v Česku. K výrobkům firmy patří kromě Kofoly ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola. Většinovým majitelem skupiny je společnost Aetos patřící rodině Samarasů a ostatním zakladatelům Kofoly, jimiž jsou akcionáři René Musila a Tomáš Jendřejek.