Kofole klesl v prvním čtvrtletí prodej, ale vzrostla marže
Nápojářské skupině Kofola v prvním čtvrtletí letošního roku klesly meziročně tržby o čtyři procenta na 1,307 miliardy korun. Hrubá marže ji však stoupla o 9,2 procenta na téměř 424 milionů korun.
Krnov (Bruntálsko) 12. května (ČTK) - Nápojářské skupině Kofola v prvním čtvrtletí letošního roku klesly meziročně tržby o čtyři procenta na 1,307 miliardy korun. Hrubá marže ji však stoupla o 9,2 procenta na téměř 424 milionů korun. Společnost dva měsíce po sobě utržila nejvíce peněz ze všech nápojářských koncernů, a stala se tak jedničkou na českém i slovenském maloobchodním nápojovém trhu. Kofola to dnes oznámila ČTK.
"V České republice jsme podle společnosti AC Nielsen z hlediska tržeb jedničkou s tržním podílem 14,5 procenta, na Slovensku máme šestnáctiprocentní podíl na trhu. Ačkoliv podmínky na trhu jsou nadále velmi nepříznivé, mám velikou radost, že se Češi i Slováci vracejí k tradičním příchutím i značkám," uvedl generální ředitel Kofoly Jannis Samaras.
Hospodářské výsledky Kofoly dlouhodobě ovlivňuje hlavně snížená poptávka spotřebitelů. "Neočekáváme, že by se podmínky na trhu nějak zásadně změnily, naše strategie proto zůstává nadále stejná - inovovat a hledat další příležitosti k růstu," uvedl Samaras.
Své portfolio tradičních lokálních značek chce skupina rozšířit o minerální vodu Radenska. Nedávno oznámila, že vstoupila do tendru na koupi slovinské společnosti, jež tuto vodu vyrábí. V prvním čtvrtletí Kofola také investovala do přípravy a uvedení několika nových produktů na letní sezonu. Nové příchutě a formáty budou mít například značky Rajec, Jupík, Jupí a Bublimo, ale i Kofola, která se bude nově dělat s příchutí guarany.
Skupina Kofola zaměstnává přes 2100 lidí, v Česku jich je kolem 700. Zaměstnanci pracují v sedmi výrobních závodech, z nichž dva jsou v České republice, jeden na Slovensku, tři v Polsku a jeden v Rusku. Mezi její nejvýznamnější značky patří Kofola, Rajec, Vinea, Hoop Cola, Jupí, Jupík nebo Paola.