Kofola se pouští do dalšího odvětví, kupuje většinový podíl v české pivovarské skupině
Kofola ČeskoSlovensko kupuje většinový podíl ve společnosti Pivovary CZ Group, která rozvíjí tradiční značky piv Holba, Zubr a Litovel. Nápojářská rodina tak může na regionální úrovni vstoupit do další kategorie, ve které může využít své podnikatelské, distribuční a marketingové know-how.
Dokončení transakce, která podléhá schválení antimonopolních úřadů, se očekává zkraje příštího roku. „V Kofole jsme se naučili rozvíjet tradiční a lokální značky se silným příběhem. Když se objevila příležitost investovat do pivovarů, které vyrábějí značky s dlouhou historií, za kterými stojí poctivé řemeslo a moderní výrobní zázemí, neváhali jsme. Věříme, že zkušenost našich lidí může pomoci k jejich rozvoji,“ vysvětluje Jannis Samaras, generální ředitel skupiny Kofola.
Pivovary CZ Group jsou pátou největší pivovarnickou skupinou v Česku, svým letošním ročním výstavem překročí produkci 800 tisíc hektolitrů, z čehož více než třetina piva míří na exportní trhy. V pivovarech v Hanušovicích, Přerově a Litovli společnost zaměstnává téměř 500 lidí. Piva značek Holba, Zubr, Litovel se zde vaří již více než 130 let tradičními postupy, za použití nejkvalitnějších surovin zejména z lokálních zdrojů. Díky tomu se těší mimořádné oblibě u zákazníků i nezávislých odborníků, o čemž dlouhodobě svědčí i bezkonkurenční řada prestižních mezinárodních a tuzemských ocenění.
„Kvalita našich piv je výsledkem nejen pečlivého dodržování tradičních technologických postupů výroby českého piva, ale i výsledkem odbornosti a umu zaměstnanců. Úcta k tradici, zručnost našich lidí, vysoká technologická úroveň pivovarů, zdroje kvalitní vody a suroviny zejména od lokálních dodavatelů jsou základem našeho úspěchu, potenciálem i závazkem do budoucna,“ řekl Jaromír Dvorský, místopředseda představenstva Pivovary CZ Group. „Záleží nám na tom, aby byla zachována řemeslná tradice vaření piva, stabilní vztahy se zákazníky, dodavateli i zaměstnanci. Jsme rádi, že jsme našli partnera, který nám pomůže zachovat a dále rozvíjet kvalitu našich piv, a zároveň posílí i jejich obchodní expanzi,“ vysvětlil Jaromír Dvorský.
Nová akvizice umožní skupině Kofola růst v dalším stabilním segmentu s exportním potenciálem. S ohledem na specifika pivního trhu a s pokorou k umění zaměstnanců pivovarů zůstanou Pivovary CZ Group samostatně řízeným pilířem Kofoly. „Přestože nám primárně nejde o přímé synergie s naším dosavadním nealko byznysem, i pivní průmysl má nějaké společné rysy s nápojovou branží. Naším cílem je podpořit um a kvality českých pivovarů. Byla by škoda, kdyby tradiční české značky přešly do rukou zahraničních investorů,“ vysvětluje René Musila, jeden ze zakladatelů a provozní ředitel skupiny Kofola, který se po dokončení akvizice postaví do čela pivního pilíře.
Za akvizicí společnosti Pivovary CZ Group stojí kromě rodinné nápojářské firmy ještě dva menšinoví podílníci. Kofola ČeskoSlovensko a.s. se stane 51 % vlastníkem pivovarské společnosti, dalšími spolupodílníky jsou investiční skupina RSJ (29 %) a ÚSOVSKO a.s.
(20 %).
„Vstup do lokálních pivovarů je dalším dílem skládačky naší dlouhodobé strategie private equity fondů a jsme rádi, že jsme mohli se společností s takovým renomé, jako je Kofola, spojit síly,“ komentuje novou spolupráci Matěj Kumstýř, asset manažer investiční skupiny RSJ. Ta spravuje široké portfolio investic v České republice a zahraničí a zaměřuje se kromě jiného na podporu českých a regionálních perspektivních firem. Smluvní strany se dohodly, že cenu transakce nebudou zveřejňovat. Transakce je platná s jedinou odkládací podmínkou, kterou je schválení antimonopolních úřadů. Dokončení transakce je očekáváno na počátku příštího roku.
Autor: Jana Ptačinská Jirátová
Kofola patří k nejvýznamnějším producentům nápojů ve střední Evropě
- Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě, má 11 výrobních závodů na pěti evropských trzích. K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří nápoje značek Rajec, Korunní, Ondrášovka, Kláštorná Kalcia, Jupí, Vinea nebo Semtex. Sídlí v Ostravě a má více než 2000 zaměstnanců.
- Do skupiny patří také síť UGO, český výrobce směsí z léčivých rostlin Leros, slovinská společnost Radenska, chorvatský výrobce minerálních vod Studenac nebo polská Premium Rosa, která vyrábí přírodní sirupy, šťávy a džemy. K nejnovějším přírůstkům do nápojového portfolia na československém trhu patří například řemeslné cidery F. H. Prager a limonáda Targa Florio ze sicilských citrusů. Kofola také začala vyrábět ve spolupráci se společností Bidfood nanuky Jupík. Skupina je rovněž výhradním distributorem značky Evian pro Českou a Slovenskou republiku i léčebné vody Vincentka.
- Většinovým majitelem skupiny je společnost Aetos patřící rodině Samarasů a ostatním zakladatelům Kofoly, jimiž jsou akcionáři René Musila a Tomáš Jendřejek. Generálním ředitelem skupiny Kofola je Jannis Samaras (52), který se narodil v Československu řeckým rodičům.
- Počátky značky sahají až do roku 1960, kdy Zdeněk Blažek z opavské farmaceutické firmy Galena vyvinul sirup Kofo (směs bylin a ovocných šťáv ochucených lékořicí), základ kolové limonády. Nápoj se měl jmenovat Kofocola, ale kvůli možným problémům s ochrannou známkou nakonec dostal název Kofola. Do pádu komunistického režimu patřila Kofola vyráběná v řadě sodovkáren mezi nejoblíbenější nealkoholické nápoje v Československu. Po otevření hranic Kofolu dočasně vytlačily z trhu zahraniční kolové nápoje.
- Ve druhé polovině 90. let značku oživila společnost Santa Nápoje rodiny Samarasů. V roce 2003 byla se v Krnově sídlící Santa přejmenována na Kofolu a vznikl holding, který o tři roky později přestěhoval své sídlo do Ostravy. Po mohutné investici v Polsku v roce 2008 tam také firma přenesla své sídlo, v roce 2015 se ale skupina Kofola vrátila zpět do ČR, když aktivity mateřské společnosti přesunula do akciové společnosti Kofola ČeskoSlovensko se sídlem v Ostravě.
- Mezi významné akvizice z poslední doby patří vstup do slovenské firmy General Plastic, která produkuje preformy pro výrobu PET lahví. Ve firmě získala Kofola třetinový podíl spolu s nápojářskou skupinou Mattoni 1873. Zbývající třetina akcií zůstala původnímu majiteli, tedy skupině GP Alliance podnikatele Jána Sabola. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily.
- V říjnu Kofola oznámila, že se stane majitelem jablečných sadů na Šumpersku a spolumajitelem kávových plantáží v Kolumbii, kde získá pětadvacetiprocentní podíl ve společnosti, která na 230 hektarech pěstuje kávu. Jde o první investici Kofoly mimo Evropu. Zaplatí za to řádově desítky milionů korun. Dokončení obou akvizic očekává firma nejpozději v lednu 2024.
- Kofola se zabývá i tématy, jako jsou ochrana vody, minimalizace odpadů či uhlíková neutralita, a zaměřuje se na spolupráci s lokálními dodavateli. Od loňského roku začala některé své nápoje znovu prodávat ve vratných zálohovaných skleněných lahvích. Do vývoje projektu Cirkulka Kofola investovala přes 30 milionů korun. Zároveň je Kofola spolu se společnostmi Mattoni 1873, Plzeňský Prazdroj, Coca Cola HBC ČR a SR či Heineken ČR součástí Iniciativy pro zálohování, která podporuje zavedení systému zálohování PET lahví a plechovek.
- Skupině loni stouply tržby meziročně o 1,24 miliardy, tedy 18,7 procenta, na 7,88 miliardy korun. Ukazatel EBITDA (provozní zisk před odpisy) podle předběžných hospodářských výsledků činil 1,11 miliardy korun. Meziročně o 1,8 procenta klesl. K dosažení provozního zisku přispěly podle Kofoly rostoucí prodeje v klíčových prodejních kanálech, rekordní letní sezona, meziroční růst kategorie nápojů na cesty, ale i sílící obliba čerstvých šťáv a bylinných čajů. Velmi úspěšná byla Kofola v jadranském regionu, tržby jí tam vzrostly téměř o 15 procent, v prodaných litrech o osm procent.
- Rok 2022 byl pro Kofolu ve znamení energetické krize. Růst cen energií, ale i PET materiálu a sladidel znamenal pro skupinu dodatečné náklady přibližně 0,5 miliardy korun.