Kofola dohání chladné jaro, v létě stoupá prodej nápojů o třetinu
Až o třetinu stoupá v horkých letních dnech oproti běžným měsícům prodej nealkoholických nápojů. Pro nápojářskou skupinu Kofola z Krnova tak je stěžejním obdobím léto, které ovšem letos dohání nečekaný výpadek za chladný květen a červen.
Až o třetinu stoupá v horkých letních dnech oproti běžným měsícům prodej nealkoholických nápojů. Pro nápojářskou skupinu Kofola z Krnova tak je stěžejním obdobím léto, které ovšem letos dohání nečekaný výpadek za chladný květen a červen. Samotný krnovský závod například v únoru vyrobil šest milionů litrů nápojů, v červenci to bylo deset milionů litrů. ČTK to řekla mluvčí Kofoly Jaroslava Musilová. Rodina Samarasů, která je hlavním vlastníkem Kofoly, zahájila provoz v tehdejší krnovské sodovkárně přesně před 20 lety, 1. srpna 1993.
"Na aktuálním počasí hrozně záleží. V teplém počasí lidé více pijí, když je chladněji, nápojů se prodává méně. Druhý kvartál byl letos teplotně velmi podprůměrný, studené počasí velmi zasáhlo spotřebu nealkoholických nápojů, takže teď doháníme ztráty za studené měsíce," řekla Musilová. Propad tržeb ve druhém čtvrtletí byl podle ní velký pro celý trh s nealkoholickými nápoji. Přes pokles spotřeby si Kofola podle mluvčí vedla velmi dobře. "Ale obecně ty chladné měsíce měly velký vliv a prodejů bylo méně, než se očekávalo," řekla mluvčí.
Spotřeba nápojů podle ní obecně klesá i meziročně, aktuálně zhruba o šest až sedm procent. Nejvíce klesá odbyt neperlivé i perlivé vody a sycených nealkoholických nápojů. "Bílou vránou mezi kategoriemi jsou energy drinky, které naopak dvouciferně rostou, o 11 procent. Zásluhu na tomto růstu má i náš Semtex," řekla Musilová. Poměrně stabilně se podle ní drží sirupy. "Lidé kupují méně balených nápojů a více pijí vodu, kterou si dochucují," řekla mluvčí. Stabilně největší odbyt mezi značkami, které do skupiny Kofola patří (například Rajec, Vinea nebo Jupí), má ale v jakémkoli ročním období tradiční Kofola Original. Oproti ostatním Kofolám s příchutěmi výrazně vede v prodeji v plastových lahvích, v plechovkách i sudech. Ostatní příchutě si drží stabilní prodej, včetně Kofoly bez cukru, do které začala loni Kofola jako první v ČR používat jako sladidlo rostlinu stévii.
"Začali jsme ji používat hned poté, co byla stévie schválena pro používání v České republice. Zároveň ji používáme i ke slazení dětských nápojů," řekla Musilová. Stévie podle ní markantně snížila kalorickou hodnotu dětských nápojů. "Část cukru jsme nahradili výtažky z přírodní stévie, čímž se snížila kalorická hodnota dětského nápoje o 40 procent, takže je to docela zásadní průlom," řekla Musilová.
Skupina Kofola zaměstnává přes 2000 lidí, v Česku jich je kolem 700. Zaměstnanci pracují v sedmi výrobních závodech, z nichž dva jsou v České republice, jeden na Slovensku, tři v Polsku a jeden v Rusku. V roce 2012 stoupl Kofole obrat meziročně o 4,3 procenta na 6,157 miliardy korun. Firma sídlící v Krnově vznikla v roce 1993 privatizací bývalé sodovkárny státního podniku Nealko Olomouc. Řecká rodina Kostase Samarase firmu pojmenovala Santa nápoje, název Kofola společnost dostala v roce 2003.
ČTK