Kitl dal do obnovy Vratislavické kyselky sto milionů korun
Obnovení výroby Vratislavické kyselky přispělo k dalšímu růstu jabloneckého výrobce sirupů, medicinálních vín a medovin - společnosti Kitl. V loňském roce vzrostly tržby společnost o desetinu na 105 milionů korun, letos za první pololetí zaznamenala firma další růst obratu zhruba o sedm procent.
Vratislavice nad Nisou (Liberec ) 22. července (ČTK) - Růst je daný hlavně Vratislavickou kyselkou a pomáhá také teplé léto, řekl ČTK majitel společnosti a Podnikatel roku 2020 v Libereckém kraji Jan Vokurka. "Zatím se Vratislavická kyselka pohybuje na našem obratu do deseti procent, ale jsem přesvědčený o tom, že do budoucna může být stejně veliká jako Kitl sirupy, takže můžeme prodávat 50 procent v kyselce a 50 procent v sirupech. Zhruba 40 procent kyselky se podle něj prodá v přírodní podobě, 60 procent tvoří kyselka ochucená citronovým nebo pomerančovým sirupem. Na Dni Vratislavické kyselky mohli dnes lidé ochutnat také speciální limitovanou edici s maracujou.
Kitl je ryze českou společností, vyráběl od roku 2007 nejprve v Jablonci, předloni výrobu sirupů i sklady přesunul do areálu Vratislavické kyselky. Ke stáčecí lince na sirupy přibyla linka na stáčení minerálky. Do obnovy areálu a moderních technologií firma investovala 100 milionů korun. "Pořídili jsme myčku vratných lahví a k tomu nutný vyvíječ páry, nově máme pracoviště se dvěma roboty, dávají lahve s kyselkou do přepravek a přepravky na paletu," doplnil Vokurka. V plánu je výstavba dalších dvou hal, protože sklady přestávají výrobě stačit.
Veškeré technologie společnosti jsou podle Vokurky v nerezu, aby se vyhnula mikroplastům v sirupech i kyselce. "Když jsme uvažovali, do čeho budeme plnit Vratislavickou kyselku, tak po velkých úvahách jsme se rozhodli jít do vratných lahví, protože vratné lahve na minerálku v České republice historicky byly, navíc minerální voda ze skla chutná nejlíp," řekl majitel společnosti. Vratná lahev je podle něj ekologičtější, protože ji lze používat opakovaně, kyselka v ní navíc vydrží déle než v plastové lahvi. "Mrzí mě, že chybí větší podpora skleněných vratných lahví," dodal.
Historie Vratislavické kyselky sahá do roku 1862, kdy pramen objevil náhodou Karl Skollaude při hloubení studny pro bělírnu látek. Jde o středně mineralizovanou vodu s obsahem sulfátů, hořčíku a také křemíku, díky přirozenému obsahu oxidu uhličitého nemusí být minerálka na rozdíl od většiny minerálních vod na českém trhu uměle dosycena. Zájem o Vratislavickou kyselku podle Vokurky pomalu roste. "Zatím ji dodáváme hlavně jak se říká - kolem komína - do Libereckého kraje, máme ale i první odbyt v Praze. Ohlasy máme velmi dobré," dodal.