Jurečka chce navrhnout snížení spotřební daně z piva
Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) zvažuje, že navrhne snížení spotřební daně z piva. Podle Jurečky zvýšení daně v době, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek (TOP 09), snížilo její výběr a celkovou produkci piva v ČR.
Praha 20. června (ČTK) - Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) zvažuje, že navrhne snížení spotřební daně z piva. Podle Jurečky zvýšení daně v době, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek (TOP 09), snížilo její výběr a celkovou produkci piva v ČR. Jurečka to uvedl na Twitteru. Kalousek se však ostře ohradil proti tomu, že by někdy zvýšení daně jako ministr navrhoval, nebo že by pro něj jako poslanec hlasoval. Daň nenavrhl zvýšit Kalousek, ale ministr financí úřednické vlády Jana Fischera Eduard Janota. Jurečka se proto později Kalouskovi omluvil.
"Jen dodám, že výše spotřební daně nemá až tak zásadní vliv na spotřebu v ČR, ta je stále dlouhodobě vysoká, ale především na výběr daně," uvedl ministr na sociální síti. Navrácení daně na úroveň roku 2009, kdy byla zvýšena, pivovarníci dlouhodobě podporují, oboru podle nich zvýšení uškodilo. Zda by snížení daně přineslo zlevnění piva, když opačný krok znamenal jeho zdražení výrobci, šéf Českého svazu pivovarů a sladoven Vladimír Balach nepotvrdil. "My jako svaz cenu piva neovlivníme, to je otázka na samotné pivovary a prodejce piva," řekl ČTK. "Co ale určitě případné snížení spotřební daně přinese, je oživení sektoru pivovarství a návazných sektorů, zejména zemědělství a pohostinství," dodal.
Ministerstvo financí Jurečkův záměr příliš nekomentovalo, upozornilo pouze na riziko výpadku příjmů státního rozpočtu. "O takovém návrhu nám není nic známo, znamenal by snížení příjmů státního rozpočtu," reagoval na dnešní Jurečkův výrok mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka. Kalousek se dnes ve Sněmovně při odpoledních interpelacích ostře ohradil proti tomu, že by někdy zvýšení daně z piva prosazoval. Jurečkovo tvrzení označil za bezprecedentní lež spojenou s osobním útokem. "Znovu opakuji: naivní pasáček vepřů, božím řízením ve funkci ministra zemědělství, plete se do daní, daně opravdu nespadají podle kompetenčního zákona do portfolia ministra zemědělství," dodal
České pivovary loni uvařily 19,3 milionu hektolitrů piva, o 0,6 procenta více než o rok dříve. Zatímco domácí spotřeba meziročně klesla o 1,1 procenta, pivovarníci vyvezli meziročně o devět procent piva více. Tuzemský pivní trh mírně roste od roku 2011. Spotřební daň z piva se od ledna 2010 zvýšovala na návrh ministra financí Eduarda Janoty. V letech 2009 a 2010 se produkce pivovarů propadla v součtu téměř o 15 procent. Kromě ekonomické krize pivovarníci pokles dávali za vinu právě zvýšení spotřební daně zhruba o 50 haléřů na půllitr. Většina pivovarů následně zdražila půllitr až o korunu. Výroba členů pivovarského svazu, zahrnujících zhruba 90 procent domácí produkce piva, v roce 2010 klesla meziročně o osm procent. Jak řekl ČTK výkonný ředitel pivovarského svazu Vladimír Balach, jen první rok po zvýšení daně přišlo v pohostinství a zemědělství jako souvisejících oborech o práci 4500 lidí.
"Pokud jeho (Kalouskovu) reakci způsobilo to, že jsem to zvýšení spotřební daně přiřkl jemu, tak je korektní se za to omluvit, protože návrh na vládu předložil ministr Janota, tedy za tuto špatnou informaci se omlouvám, mrzí mě to," reagoval následně na Kalouskovu kritiku Jurečka. Před zvýšením v roce 2009 byla spotřební daň u desetistupňového piva 240 Kč, v roce 2010 se zvedla o třetinu na 320 Kč. Pivovary pod 200.000 hektolitrů roční výroby mají daň postupně sníženu. Minipivovary s roční výrobou do 10.000 hektolitrů platí daň poloviční. Podle údajů ministerstva financí stát loni na spotřební dani z piva vybral 4,5 miliardy korun, o 200 milionů korun než v roce 2012.