Jihomoravské pivovary stáčí i do PET lahví, spotřebitelé si už zvykli
Většina jihomoravských pivovarů stáčí pivo i do PET lahví, spotřebitelé si na tento obal zvykli. Například pro Starobrno byla téměř dvousetmilionová investice do PET linky jednou z největších v historii, zjistila ČTK v anketě.
Brno 2. října (ČTK) - Většina jihomoravských pivovarů stáčí pivo i do PET lahví, spotřebitelé si na tento obal zvykli. Například pro Starobrno byla téměř dvousetmilionová investice do PET linky jednou z největších v historii, zjistila ČTK v anketě. "PET láhve se kupují převážně pro více lidí než pro jednoho konzumenta a spotřební doba je tři měsíce," uvedla Jana Pikardová, mluvčí Heinekenu, do jehož skupiny Starobrno patří. Starobrno má PET linku od roku 2010. V Brně se do tohoto obalu stáčí piva Krušovice, Březňák, Starobrno a Zlatopramen.
Heineken má k tomu od roku 2015 v Krušovicích novou balicí linku plechovek, u kterých je spotřební doba až 12 měsíců. "Meziročně pozorujeme postupně rostoucí zájem o pivo v plechovce, ačkoliv z hlediska prodejnosti stále ještě převládají piva v PETu," uvedla Pikardová. Heineken nekomentuje konkrétní čísla výstavů, ale podle informací ČTK v Brně do PET lahví stočí stovky tisíc hektolitrů ročně. Stáčecí linka na speciální plastové pivní lahve s vyfukovacím strojem dosahuje při plném tzv. štítkovacím výkonu 14.000 lahví za hodinu. "Pro pivní PET lahve jsme zavedli označení Maxilahev. Tento tzv. beer pack byl vyvinut speciálně pro pivo," dodala Pikardová.
PET lahve jsou základním obalem i pro některé minipivovary. Například sentický Kvasar je v nich už 25 let. Začátkem 90. let ale konzumenti tento obal s nadšením nepřijímali. "Říkal mi to na návštěvě i prezident Václav Havel, že pivo patří do skla," řekl ČTK zakladatel Kvasaru Jiří Jelínek. Podle něj se ale situace obrátila a "petky" už přijímají lidé bez problémů. Pro minipivovary je tento postup lacinější, protože plast není vratný.
S tím ale nesouhlasí pivovarská skupina Czech Craft Beers. "V pivovarech Lucky Bastard ani Moravia PET lahve nepoužíváme a ani o nich neuvažujeme. Sami je nepovažujeme za důstojný obal pro kvalitní řemeslné pivo, i s ohledem na kratší dobu, po kterou vydrží pivo v tomto obalu skutečně čerstvé," uvedl vrchní sládek skupiny Jan Grmela. Podle něj je budoucnost spíše v plechovce, která je nejdokonalejším běžným spotřebitelským obalem a v západních zemích se již dost často používá i v menších pivovarech. "Plechovku lze snadno recyklovat, nepropouští světlo a má nízkou hmotnost. V Česku je s ní však spojen segment levného piva, které je často do tohoto obalu plněno, a tak nás do budoucna česká ještě hodně práce se spotřebiteli, jelikož bude nutné toto vnímání změnit," dodal Grmela.