Jihočeský vodárenský svaz opravuje řad vody z Římova do Plavu za jednu miliardu
Jihočeský vodárenský svaz (JVS) začal obnovovat první část téměř sedmikilometrového řadu surové vody, která přitéká z římovské přehrady do úpravny Plav. Společnost pracuje na prvním úseku dlouhém 1,29 kilometru od úpravny Plav ke skalní štole ve Straňanech.
České Budějovice 3. května (ČTK) - Práce skončí v srpnu 2024, vyjdou na 194 milionů Kč. Oprava celého řadu surové vody z přehrady na řece Malši do úpravny Plav bude stát zhruba 950 milionů Kč. ČTK to dnes sdělil mediální zástupce svazu Zdeněk Zuntych. Obnova řadu je letošní největší investicí svazu.
"Potrubí je po desítkách let provozu na hranici technické životnosti, a proto náš projekt patří mezi opatření, která mají zmírnit negativní dopady sucha a hrozící nedostatek pitné vody. Proto také získal podporu ministerstva zemědělství. Pro jižní Čechy, kde zásobujeme přes 400.000 obyvatel, to je prioritní stavba, posilující bezpečnost dodávek pitné vody," řekl ředitel JVS Antonín Princ. Svaz letos investuje rekordních téměř 300 milionů korun.
V úseku od úpravny Plav ke skalní štole ve Straňanech povede nové ocelové potrubí o průměru 1200 milimetrů vedle současného řadu. Je v provozu 41 let, a to od února 1982, kdy začala úpravna vody fungovat. Na práce dalo ministerstvo zemědělství dotaci 135 milionů.
Další úsek vodovodního řadu dlouhý 1620 metrů navazuje v katastru Doudleb. Zde povede potrubí v nové trase mimo zastavěné území obce. Rozpočet na tento úsek je zhruba 325 milionů korun. Závěrečná část řadu od přehrady do Doudleb měří 3,7 kilometru, její obnova vyjde zhruba na 460 milionů Kč. Se stavbou se počítá v roce 2025.
Svaz plánuje letos i další investice. Za přestavbu jednoho z hlavních vodojemů na Táborsku, ve Zlukově, dá 27 milionů korun. Tento vodojem s kapacitou 3000 metrů krychlových zásobuje hlavně Soběslav a Planou nad Lužnicí. Jiné investice chystá svaz v úpravně Plav. Zhruba 43 milionů budou stát dvě odstředivky na odvodňování produkce kalu, který vzniká při úpravě vody surové na pitnou.
Jihočeská vodárenská soustava měří přes 550 kilometrů, vodu z ní pije a používá na 400.000 Jihočechů, téměř dvě třetiny obyvatel kraje. Ročně soustavou proteče na 16 milionů metrů krychlových pitné vody. Nejvíc do Českých Budějovic, kde se spotřebuje 34 procent produkce.
Jihočeský vodárenský svaz měl v roce 2021 výnosy 364,1 milionu korun a skončil ve ztrátě po zdanění 12,8 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy. Předloni prodal svaz 15,8 milionu metrů krychlových pitné vody.
JVS je největším producentem pitné vody na jihu Čech. Zásobuje 173 měst a obcí, z nichž ale některé provozují i vlastní zdroje vody. Vlastníkem svazu je 267 obcí a měst.