Japonský pivovar po převratu ruší miliardovou investici v Barmě
Investice skupiny Kirin byla výjimečná tím, že spojovala japonský pivovar přímo se společností Myanmar Economic Holdings, která v té době za své vazby na armádu stále podléhala americkým sankcím.
Tokio/Rangún 5. února (ČTK) - Japonská pivovarnická skupina Kirin Holdings, jedna z největších na světě, po vojenském převratu v Barmě ruší alianci s barmským partnerem. Společnost Myanmar Economic Holdings (MEH), se kterou Kirin v Barmě podniká, má totiž vazby na velitele barmské armády. Kirin do společného podniku s názvem Myanmar Brewery vstoupil v roce 2015, kdy se země otevírala zahraničním investicím, informovala dnes agentura Reuters.
"V roce 2015 jsme se v Barmě rozhodli investovat, protože jsme věřili, že díky našemu podnikání můžeme prospět lidem i ekonomice té země, která právě vstupovala do důležitého období demokratizace," uvedl japonský pivovar ve sdělení, které zaslal britské stanici BBC. "Vzhledem k nynějším událostem nemáme jinou možnost, než současné partnerství ve společném podniku s firmou Myanmar Economic Holdings Public Company Limited ukončit. Přijmeme urychlená opatření, abychom to ukončení uvedli v platnost," stojí v prohlášení.
Rozhodnutí japonského podniku náhle ukončit spolupráci může mít dopady i na další japonské firmy v zemi, jako je Aeon či výrobce autodílů Denso. Nad jejich společnými podniky v Barmě po převratu podle analytiků rovněž visí otazník. Hodnota kontrolního podílu, který má Kirin ve svém společném podniku, se podle analytiků společnosti Bernstein pohybuje od 1,4 miliardy do 1,7 miliardy dolarů (až 36,7 miliardy Kč).
Investice Kirinu byla před více než pěti lety součástí snahy japonské vlády podpořit domácí firmy, aby investovaly v Barmě. Politická situace v zemi se totiž tehdy zlepšila, Barma se zbavila sankcí a první svobodné volby po téměř půl století vlády místní junty vyhrála strana opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Na začátku tohoto týdne však armáda provedla vojenský převrat, který vládu Su Ťij sesadil.
Investice skupiny Kirin byla výjimečná tím, že spojovala japonský pivovar přímo se společností Myanmar Economic Holdings, která v té době za své vazby na armádu stále podléhala americkým sankcím. Převratem z tohoto týdne armáda opět vyvolala hněv a odsouzení od mnoha zemí, lidé tam proti postupu armády demonstrují a vyzývají k bojkotu zboží od firem, které jsou napojeny na armádní špičky.
Kirin patří k největším pivovarnickým skupinám světa, vlastní značky jako Kirin a Tooheys a kromě toho má podíly v mnoha firmách, které se specializují na výrobu řemeslných piv ve Spojených státech a Británii. V Barmě má vedle více než polovičního podílu ve společném podniku Myanmar Brewery také většinový podíl ve společnosti Mandalay Brewery, a to rovněž formou partnerství s MEH.
Většinový podíl ve společném podniku Myanmar Brewery Kirin převzal za 560 milionů dolarů (12 miliard Kč). Krátce předtím, respektive v roce 2013, neuspěl ve snaze získat singapurský konglomerát Fraser & Neave, který se angažuje v mnoha oblastech, od pivovarnictví po reality. Firmu se nakonec podařilo získat společnosti Thai Beverage. Podnikání firmy Kirin v Barmě se na celkovém prodeji piva tohoto japonského kolosu podílí méně než pěti procenty, jako jedno z mála ale vykazovalo růst.