Intersnacku loni vzrostly tržby na 1,42 miliardy, zisk klesl
Přednímu výrobci chipsů společnosti Intersnack loni meziročně vzrostly tržby o zhruba 28 milionů korun na 1,42 miliardy Kč. Zisk firmě klesl o necelých pět milionů na 46,2 milionu, uvedla společnost ve výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin.
Praha 20. června (ČTK) - Přednímu výrobci chipsů společnosti Intersnack loni meziročně vzrostly tržby o zhruba 28 milionů korun na 1,42 miliardy Kč. Zisk firmě klesl o necelých pět milionů na 46,2 milionu, uvedla společnost ve výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin. Firma, která vyrábí bramborové lupínky značky Bohemia, loni podle svého vyjádření investovala do marketingu nebo do vývoje nových výrobků. Výrobce chce také posilovat v zemích bývalé Jugoslávie.
Do budoucna společnost očekává snížení zisku i exportu. "V roce 2020 předpokládáme, že bude trh ovlivněn zvýšením spotřebitelských cen, které reflektují zvýšení vstupních nákladů. Ohledně očekávaného snížení exportu počítáme s tím, že uvolněné kapacity využijeme k podpoře lokálního byznysu, kde jsme v loňském roce pracovali na maximum našich výrobních kapacit," sdělil ČTK generální ředitel firmy Pavel Šercl.
Letos chce firma investovat například do nové značky Nutline, měla by nabídnout ořechy v jednodruhových baleních i mixech.
Firma chce posilovat v Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Kosovu a Černé hoře. "Na trhu bývalé Jugoslávie, včetně Chorvatska, jsem už měl šanci v minulosti působit a moc se na to těším. Začlenění Chorvatska a dalších trhů bývalé Jugoslávie do regionu střední a východní Evropy dává z pohledu spotřebitelů a zákazníků smysl a je to velká příležitost k růstu našeho byznysu," dodal Šercl. Na přelomu letošního roku chce společnost začít s výrobou, která bude určená na export právě do Chorvatska.
Firma působí v ČR od roku 1993, výroba brambůrek začala v tehdejším Československu v roce 1982 pod zemědělským družstvem, tehdy se chipsy Bohemia poprvé objevily na agrosalonu Země živitelka. Intersnack prodává brambůrky, snacky, křupky, slané pečivo a oříšky pod značkami Bohemia, Canto, Pom-Bär a Chio. Má továrny v Choustníku a Hradci Králové. Loni zaměstnávala podle výročního dokumentu 343 lidí, meziročně o 15 více.
Společnost již loni avizovala, že bude letos zdražovat v průměru o sedm procent napříč portfoliem kvůli rostoucí ceně brambor a osobních nákladů. Firma odebírá 80 procent brambor z ČR, zbytek pak z Maďarska či Německa.
Konkurenční firma PepsiCo, vyrábějící chipsy pod značkou Lay´s, ČTK sdělila, že loni posilovala svou pozici na českém trhu. "V loňském březnu až květnu jsme v tržbách dosáhli se značkou Lay’s vedoucí pozice. To se podařilo na českém trhu historicky poprvé," řekla ČTK manažerka značky Petra Hrabíčková. Firma loni mimo jiné začala prodávat chipsy Lay´s Oven Baked s paprikovou příchutí.
Trojka na českém trhu Petr Hobža Snack, která vyrábí Strážnické brambůrky, chce letos a v následujících dvou letech investovat do výroby zhruba 140 milionů korun, uvedl v tomto týdnu server E15. Firma chce také posílit export do Polska, Maďarska a na Slovensko, kam vyváží 15 procent své produkce.