Hanácké kyselce loni klesly tržby, zisk měla vyšší
Společnosti Hanácká kyselka, která patří k předním tuzemským výrobcům minerálních vod, loni klesly tržby meziročně o pět milionů korun z 279 milionů v roce 2012 na 274 milionů korun.
Horní Moštěnice (Přerovsko) 21. července (ČTK) - Společnosti Hanácká kyselka, která patří k předním tuzemským výrobcům minerálních vod, loni klesly tržby meziročně o pět milionů korun z 279 milionů v roce 2012 na 274 milionů korun. Zisk Hanácké kyselky ale v roce 2013 vzrostl z předloňských 1,3 milionu na devět milionů korun. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy Hanácké kyselky, kterou od loňska vlastní italská firma Molinari.
Společnost Hanácká kyselka loni zaznamenala nárůst prodeje minerální vody. Zatímco v roce 2012 prodala 48,3 milionu litrů minerální vody, tak loni se její množství zvýšilo na 49,5 milionu litrů. Ochucená minerální voda tvořila 98 procent prodeje. Hanácká kyselka měla loni na tuzemském trhu s minerálními vodami zhruba sedmiprocentní podíl. Přibližně 62 procent tržeb Hanácká kyselka získala díky prodeji minerální vody prostřednictvím maloobchodních řetězců. Dalších 12 procent tržeb Hanácké kyselky připadlo na družstevní prodejny COOP a čtvrtina na menší samoobsluhy. Tři procenta produkce minerální vody firma Hanácká kyselka loni exportovala na Slovensko a do USA.
Loni v létě Hanáckou kyselku ovládla italská firma Molinari, a to prostřednictvím firmy DK Invest, ve které od Karlovarských minerálních vod (KMV) koupila 70 procent akcií. Firma DK Invest původně vlastnila 35 procent akcií Hanácké kyselky. Loni v červnu po vstupu italské firmy pak DK Invest od podnikatelky Evy Jakubkové koupila zbývajících 65 procent akcií Hanácké kyselky a stala se jejím jediným vlastníkem.
Skupina Molinari byla založena v roce 1945 a nyní je v Itálii největším prodejcem likérů a sedmým největším prodejcem alkoholických nápojů. Firmě patří světové prvenství v prodeji nápoje sambuca, což je druh anýzového alkoholického nápoje italského původu. V roce 2012 společnost Molinari koupila italskou palírnu Ceschia, která vyrábí lihovinu grappa.