Hamé začíná zpracovávat hrášek a kopr, oproti loňsku se zpožděním
Potravinářská společnost Hamé letos kvůli počasí zahajuje opožděně sezonu zpracování zeleniny. V těchto dnech začala ve svém závodě v Bzenci na Hodonínsku zpracovávat hrášek a kopr.
Potravinářská společnost Hamé letos kvůli počasí zahajuje opožděně sezonu zpracování zeleniny. V těchto dnech začala ve svém závodě v Bzenci na Hodonínsku zpracovávat hrášek a kopr. Hamé je největším českým výrobcem sterilované zeleniny. "Veškerý hrášek a kopr odebíráme od lokálních českých pěstitelů zejména z jižní Moravy," řekl dnes ČTK mluvčí Hamé Petr Kopáček.
"Zelený hrášek a kopr jsou specifické plodiny. V našich velkokapacitních linkách je musíme zpracovat zcela čerstvé - do několika hodin od sklizně. Letos kvůli počasí s hráškem začínáme zhruba o 14 dní později než vloni. Následujících čtyři až šest týdnů pro nás bude ve znamení hráškové kampaně. Musíme si udělat zásoby na celý další rok. Až po hrášku budou následovat okurky," uvedl ředitel bzeneckého závodu Jan Vašinka.
V Česku se letos zelenina pěstuje na téměř 9500 hektarech půdy. Letošní rok se ale pro zelináře nevyvíjí příznivě. Kvůli nezvykle dlouhé zimě vysadili na jaře zeleninu s několikatýdenním zpožděním, takže měli vyšší náklady na skladování připravené sadby. Další ránu jim nyní zasadily záplavy, proti kterým se většina pěstitelů zeleniny nepojistila. Sklizeň zeleniny v Česku se loni podle údajů Českého statistického úřadu meziročně snížila o 16 procent na 233.000 tun. Za hlavní příčinu poklesu sklizně pěstitelé považují sucho.
Závodem v Bzenci projde podle Kopáčka ročně zhruba 30.000 tun zeleniny. Sterilovaná zelenina se ve městě vyrábí již od 40. let minulého století. "Většinu hrášku Hamé prodává pod známou značkou Znojmia, zpravidla v plechových obalech různých velikostí. Hrášek je ale využíván i do dalších oblíbených produktů Hamé, jako je Moravanka nebo Hradišťanka," doplnila marketingová ředitelka firmy Marcela Mitáčková.
Hamé je přední českou potravinářskou firmou vyrábějící trvanlivé i chlazené potraviny. Společnosti loni meziročně vzrostly tržby o 10,5 procenta na 5,8 miliardy korun. Zatímco v Česku klesly o pět procent, v zahraničí o desítky procent rostly.
ČTK