Hamé koupilo linku na dětskou výživu v kapsičkách, poptávka roste
Společnost Hamé koupila do závodu Fruta Podivín na Břeclavsku novou výrobní linku za 50 milionů korun. Od dubnového spuštění trojnásobně zvýšila kapacitu výroby ovocných přesnídávek pro děti plněných do plastových kapsiček.
Podivín (Břeclavsko) 31. října (ČTK) - Společnost Hamé koupila do závodu Fruta Podivín na Břeclavsku novou výrobní linku za 50 milionů korun. Od dubnového spuštění trojnásobně zvýšila kapacitu výroby ovocných přesnídávek pro děti plněných do plastových kapsiček. Poptávka po tomto balení v posledních letech raketově roste. Zatímco výroba do skleniček zůstala nezmenšená, za tři čtvrtletí letošního roku se vyrobilo o tři čtvrtiny více kapsiček než loni a export narostl trojnásobně, řekl dnes novinářům ředitel závodu Libor Bůšek.
Na lince lze vyrábět kapsičky z různých druhů ovoce jednodruhové i vícedruhové. Aktuálně se nejvíce vyrábějí z jablek, jejichž zpracování trvá od září do ledna. "Za jeden den zpracujeme zhruba 70 tun jablek a vyrobíme 15 tun taštiček, což je zhruba 120.000 balení. Linka na skleničky může jet souběžně, a denně může vyrobit až 60 tun, tedy 250.000 balení," řekl Bůšek.
Výroba do skleniček se podle Bůška nezmenšuje proto, že je primárně určená pro děti do jednoho roku a zvyklosti rodičů se příliš nemění. "Raketově však u starších dětí a tedy rodičů roste poptávka po balení v kapsičkách," řekl Bůšek. Takto zpracované a zabalené ovoce se dostane do 26 států světa. Vedle Evropy putují také do Izraele, Austrálie, USA nebo Číny. Rostoucí poptávku je závod schopný uspokojit, nová linka zatím funguje zhruba na 50 procent.
Kapsičky jsou jednorázové, vyrobené z plastu a hliníku. "V rámci stávajícího systému sběru a třídění odpadů v Česku jsou tyto obaly využívány například na výrobu energie. Tento typ obalu je recyklovatelný, i když patří mezi ty spíše složitěji recyklovatelné. Tento obal je velmi odolný, bezpečný, praktický, což jsou ve specifické kategorii kojenecké výživy dominující hlediska, takže spotřebitelé je vyhledávají stále více. Ten obal je pro nás z hlediska svých pozitivních vlastností zatím nezastupitelný, nemáme za tento typ náhradu. I Česku jsou společnosti, které dokáží tento typ obalu recyklovat, nicméně v tuzemsku zatím neexistuje plošný systém sběru speciálně tohoto typu obalu, což je mimochodem obdobné prakticky v celé Evropě," popsal tiskový mluvčí společnosti Petr Kopáček.
Než se však čerstvě zpracovaná surovina z jablek dostane do výroby dětské výživy, trvá to minimálně dva měsíce. Výrobce ji nechává prověřit v akreditovaných laboratořích na mikrobiologické vlastnosti, mykotoxiny, pesticidy, radionuklidy a těžké kovy. "Necháváme prověřit v podstatě všechny látky, které dokážou laboratoře detekovat," řekl Bůšek. Pokud zpracovaná jablka nesplňují parametry, mohou se použít ještě na konvenční výrobu, kde jsou limity velmi odlišné od kojenecké výživy.
Valná většina ovoce, kterou v Podivíně zpracovávají, pochází od českých pěstitelů, často přímo z jižní Moravy. Například ze společnosti Sady.cz, které jsou u nedaleké Nosislavi, míří do Podivína při standardní úrodě kolem 2500 tun jablek.
Závod na zpracování ovoce funguje v Podivíně od roku 1910 a od roku 1942 se věnuje výrobě džemů a marmelád. Od roku 1998 patří do koncernu Hamé a začal vyrábět i kojeneckou výživu, dělá také ovocné směsi a povidla, má 220 zaměstnanců. Koncern Hamé patří norské skupině Orkla a předloňské tržby dosáhly více než pěti miliard.