Future Farming zavře farmu v Brně, dluží zaměstnancům i věřitelům
Brněnská firma Future Farming, která se zabývá akvaponickým zemědělstvím, chystá uzavření farmy v Brně. Nemá peníze na výplaty zaměstnanců ani na uspokojení věřitelů, kteří si koupili firemní dluhopisy. Od drobných investorů přitom vybrala přes miliardu korun, uvedl web Seznam Zprávy.
Brno 27. května (ČTK) - ČTK také z insolvenčního rejstříku zjistila, že od pátku je v něm návrh na insolvenci na sesterskou firmu Future Farming Invest II., který podal právní zástupce pěti věřitelů.
Finanční problémy firmy, která je součástí investiční skupiny GFF, se táhnou již delší dobu. Plány, které její majitelé představovali před třemi lety, byly přitom poměrně velkolepé. Měla výzkumnou stanici v Kalech na Brněnsku, připravovala stavbu skleníků v Dolních Heršpicích v Brně, v Letonicích na Vyškovsku i na Slovensku a před dvěma lety také koupila zemědělský areál v Přerově nad Labem na Nymbursku. Velká část plánů se neuskutečnila. Většina zaměstnanců nedostala březnové výplaty a farma v Brně ukončí provoz. V polovině května poslalo vedení Future Farming zaměstnancům sdělení, z něhož vyplývá, že stav firmy je kritický. Koncem loňského roku odešel ze skupiny GFF jeden z podílníků Martin Luňák. Většinovým majitelem a generálním ředitelem je Ondřej Bartoš, který dříve podnikal s kryptoměnami.
Hospodaření skupiny GFF bylo již dříve ztrátové a skupina se potýká s vysokým zadlužením. Prodlení ve výplatě čtvrtletních úrokových výnosů vedlo i k podání insolvenčního návrhu. Pět drobných investorů si koupilo dluhopisy v hodnotě desítek tisíc korun a část výplat má prodlení delší než tři měsíce.
Firma vznikla v roce 2018 a jejím cílem byla komerční produkce potravin, především salátů, ve velkých objemech. Rostliny se pěstují vertikálně v patrech nad sebou po celý rok. Součástí systému jsou sumečci afričtí, kteří žijí v kádích. Skleníky jsou s káděmi propojené hadičkami a trubkami a vzájemně se doplňují. Ryby poskytují živiny rostlinám a ty svými kořeny čistí vodu, která do kádí cirkuluje. Systém již ve světě poměrně dlouho a úspěšně funguje a v menším měřítku se jím zabývají i některé jiné firmy v Česku.