Fruko - Schulz koupí nový etiketovací stroj a přestaví linky ve stáčírně
Jindřichohradecká likérka Fruko - Schulz prodala meziročně v Rusku o třetinu víc likérů. Loni pronikla i do rumunského řetězce Profi.
Jindřichův Hradec 15. března (ČTK) - Jindřichohradecká likérka Fruko - Schulz prodala meziročně v Rusku o třetinu víc likérů. Loni pronikla i do rumunského řetězce Profi. V Jindřichově Hradci ukončila výrobu šumivých vín, přesune ji do Ruska. ČTK to řekl ředitel společnosti Josef Nejedlý.
Fruko - Schulz skončí za loňský rok v zisku přes pět milionů korun, vyrobila 5,8 milionu lahví, obrat měla 257 milionů korun. Předloni vykázal podnik ztrátu osm milionů, podle ředitele kvůli odpisům linky na vína. Firma, jejímž většinovým vlastníkem je ruský holding Ladoga, zaměstnává asi 100 lidí, jimž letos zvýší platy o tři procenta. Problém je najít elektrikáře, údržbáře či řidiče vysokozdvižných vozíků.
Šumivá vína vyráběla likérka od roku 2014, kdy si pořídila linku za 55 milionů korun, především pro export do Ruska. Výroba ale klesala: v roce 2014 to bylo 2,4 milionu lahví vína, předloni 1,8 milionu a loni 235.000 lahví. Propouštět se nebude. Fruko letos investuje několik milionů korun, koupí nový etiketovací stroj, přestaví linky ve stáčírně,
"Loni v listopadu se v Rusku zvedly až trojnásobně spotřební daně na dovozová vína, běžná vína se stala neprodejná, tudíž se akcionáři rozhodli, že linka se přestěhuje do Ruska. Už předloni nás zasáhla obrovská devalvace rublu, naše vína tam zdražila až o 60 procent, A běžní Rusové po výzvě Putina bojkotují zboží z Evropské unie," řekl Nejedlý. Linka na šumivá vína je rozebraná, během příštích dvou týdnů ji odveze 14 kamionů do Petrohradu. "Mrzí mě to, na druhé straně jsem spokojený s tuzemským prodejem, s exportem a s výsledky firmy," řekl ředitel.
Likérka vyváží čtvrtinu výroby, do 35 zemí. Do Ruska míří 66,5 procenta z vývozu, další v pořadí jsou Lotyšsko a Austrálie se 3,5 procenty. Export tvoří 80 procent zisku firmy. V Rusku stoupá prodej 25 druhů likérů. Předloni tam vyvezla likérka 282.000 lahví, loni 446.000 lahví. Export jde i do Asie, loni 13.000 lahví do Číny a 9000 lahví na Tchaj-wan. "Čína i Rusko mají výrazný růst. Rusko je v likérech největší tahoun, docela slibně se rozvíjí Balkán. Nově jsme získali zákazníka v Rumunsku, letos už odebral čtvrtý kamion, dohromady 120.000 lahví. Dostal to do rumunského Kauflandu a sítě Profi, což je něco jako vietnamské večerky, asi 700 prodejen," řekl ČTK Tomáš Petrů, vedoucí zahraničního obchodu firmy. V Rusku se likérce daří s vlastní verzí likéru Bols.
Nejvíc se vyveze absintu, jejž Fruko vyrábí 20 druhů včetně kanadské varianty Hemingway. Letos likérka chystá tři nové druhy, k novinkám patří i borůvkový likér. "Loni jsme prorazili v Polsku, máme tam první dodávky. Orientujeme se více na východ, protože země EU mají svoje výrobce. Budoucnost vidíme v bývalých zemích Sovětského svazu," řekl Nejedlý. Ladoga vlastní 85 procent akcií jindřichohradecké likérky. Do ruského holdingu patří i dva výrobci koňaku ve Francii a dva španělské vinařské podniky.