Francouzské firmy Suez a Veolia se spojí v transakci za 13 miliard eur
Součástí dohody - a částečně i kvůli snaze zmírnit obavy antimonopolních orgánů - je ujednání, že část majetku firmy Suez se vyčlení do nově založeného podniku s tržbami kolem sedmi miliard eur.
Paříž/Praha 15. dubna (ČTK) - Francouzské firmy Suez a Veolia se spojí, na transakci za téměř 13 miliard eur (339 miliard Kč) se dohodly po měsících korporátního boje. Informovala o tom agentura Reuters. Firmy podnikají v odvětví úpravy vody a distribuce tepla, od 19. století si konkurují. Suez nabídku na převzetí od Veolie dlouho odmítal a považoval ji za neadekvátní. Firmy působí ve více zemích, včetně České republiky. Podle analytiků oslovených ČTK zákazníci změnu prakticky nepocítí.
Veolia o menší Suez usilovala s argumentem, že společně si povedou lépe v boji s novými podniky na trhu, zejména s těmi čínskými. Firmy budou po spojení také v lepší pozici na to, aby inovovaly v růstových oblastech, jako je recyklace a služby s důrazem na ochranu životního prostředí, poznamenala Veolia.
Dohoda firmu Suez ohodnocuje na 20,50 eura za akcii, oznámily firmy. Veolia, která už ve skupině Suez vlastní podíl 29,9 procenta, zvýšila nabídku z původních 18 eur za akcii. Nyní získá zbylých 70,1 procenta Suezu.
Akcie Suezu na burze v Paříži po oznámení přidávaly skoro osm procent, zatímco akcie Veolie si připisovaly kolem sedmi procent.
Suez, který má sídlo v Paříži, v únoru nabídku Veolie odmítnul. Veolia za něj tehdy nabídla 11,3 miliardy eur. Nabídky na sloučení Suez průběžně odmítal od loňského října, kdy v něm Veolia získala podíl. Firmy se pak utkaly před soudem a Suez dal dohromady obranu, aby opevnil svůj vodárenský byznys ve Francii před případnými dalšími nájezdy. Později dal ale Suez najevo, že je ochoten se o návrhu bavit, pokud Veolia nabídne více peněz.
Součástí dohody - a částečně i kvůli snaze zmírnit obavy antimonopolních orgánů - je ujednání, že část majetku firmy Suez se vyčlení do nově založeného podniku s tržbami kolem sedmi miliard eur. Akcionáři v "novém Suezu" budou investiční fondy Meridiam, Ardian a Global Infrastructure Partners, stejně jako francouzská státní banka Caisse des Dépôts a zaměstnanci. Do nově vyčleněného podniku budou převedeny francouzské vodárenské aktivity Suezu, to je úprava vody a správa kanalizační sítě, a rovněž aktivity v Itálii, České republice, v Africe, ve Střední Asii, v Indii, Číně a v Austrálii.
"Dopady této fúze na český trh budou omezené. Suez ČR bude totiž nadále působit samostatně a nezávisle na nově vzniklém konglomerátu Veolia/Suez," vysvětluje analytik společnosti ENA Jiří Gavor. Veolia ale podle něj fúzí posílí. O pozitivní synergii pro firmy hovoří také analytik Petr Havel, podle kterého jde hlavně o dopady spíše do oboru odpadového hospodářství. "Každopádně řadový spotřebitel vody podle mne nic v praxi nepozná, možná jen na složenkách, že budou platby chodit jinému subjektu, než je v současné době zvyklý. Nemyslím si tedy, že by spojením došlo třeba ke zvyšování, ale ani ke snižování cen vody, nebo třeba k propouštění stávajících zaměstnanců jedné nebo druhé společnosti, a především - od podpisu dohody bývá k případným změnám dost daleko, určitě se nestane nic, co by pocítili spotřebitelé vody v letošním roce," dodal Havel.
Veolia zaměstnává po celém světě téměř 180.000 lidí. V České republice firma Veolia Energie ČR a její dceřiné společnosti působí v Moravskoslezském, Olomouckém, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Středočeském kraji a také v Praze. Podnik má zhruba 1600 zaměstnanců. Suez má podíly například v některých vodárenských firmách na Moravě.