Ford a výrobce kečupů Heinz chtějí využívat rajčata v autech
Americká automobilka Ford Motor a výrobce kečupů H.J. Heinz začali společně zkoumat možnosti využití rajčat v automobilovém průmyslu.
Praha 13. června (ČTK) - Americká automobilka Ford Motor a výrobce kečupů H.J. Heinz začali společně zkoumat možnosti využití rajčat v automobilovém průmyslu. Bioplast z rajčatových slupek by mohl sloužit například pro výrobu svorek kabeláže nebo držáků na mince. Firmy to uvedly v tiskové zprávě. "Zjišťujeme, zda se tento vedlejší produkt potravinářského průmyslu hodí pro automobilový průmysl. Naším cílem je vyvinout pevný a lehký materiál, jenž by splňoval naše požadavky, ale současně zmenšil naši ekologickou stopu," uvedla technická specialistka Fordu Ellen Leeová.
Asi před dvěma lety začal Ford spolupracovat se společnostmi Heinz, Coca-Cola, Nike a Procter & Gamble na vývoji stoprocentního rostlinného plastu, ze kterého by šlo vyrábět všechno od tkanin až po obaly. Obaly se dnes vyrábějí převážně z ropných látek. Výzkumníci společnosti Heinz hledali inovativní způsoby recyklace slupek, stopek a semen z více než dvou milionů tun rajčat, které firma každoročně potřebuje k výrobě svého nejprodávanějšího produktu - kečupu Heinz. "Nacházíme se sice ve velmi rané fázi výzkumu a stále zůstává nezodpovězena řada otázek, ale jsme nadšeni možnostmi, které se zde otevírají pro Heinz i Ford," doplnil zástupce ředitele vývoje obalů ve společnosti Heinz Vidhu Nagpal.
Závazek Fordu neustále zvyšovat podíl recyklovaných materiálů je součástí celosvětové strategie na snížení ekologického dopadu veškerých činností firmy. V uplynulých letech Ford začal více využívat recyklované nekovové a biologické materiály, od loňska například používá součásti zpevněné celulózovými vlákny nebo vyplněné rýžovými slupkami. Celkem se při výrobě vozů Ford uplatňuje osm biomateriálů. Jako další příklady lze uvést kompozity z kokosu, koberce a tkaniny z recyklované bavlny či hlavové opěrky a výplně sedadel ze sójové pěny.