Firma A.W., která vyrábí tvarůžky, měla loni dosud nejvyšší zisk
Svůj dosud nejvyšší zisk 56,8 milionu korun vykázala v roce 2018 společnost A.W. z Loštic na Šumpersku, která je jediným výrobcem Olomouckých tvarůžků.
Loštice (Šumpersko) 25. července (ČTK) - Svůj dosud nejvyšší zisk 56,8 milionu korun vykázala v roce 2018 společnost A.W. z Loštic na Šumpersku, která je jediným výrobcem Olomouckých tvarůžků. Profit firmy A.W. ve srovnání s rokem 2017 vzrostl o 18 milionů korun. Tržby výrobce tohoto pikantního sýra s nezaměnitelným aroma loni díky vyššímu prodeji na tuzemském trhu meziročně vzrostly o šest procent na 340,4 milionu korun. ČTK informaci získala z výroční zprávy A.W.
Firma A.W. v loňském roce zvýšila prodej Olomouckých tvarůžků meziročně o 107 tun na 2145 tun. Většinu tvarůžků prodala na tuzemském trhu, kde inkasovala 315,4 milionu korun. V roce 2017 prodej v Česku obnášel 297 milionů korun. Do zahraniční loni společnost A.W. exportovala tvarůžky za 25 milionů korun. Hodnota vývozu meziročně vzrostla o necelý milion korun. Společnost A.W. tvarůžky exportovala hlavně do Polska, Maďarska a na Slovensko.
V předchozích letech měla společnost A.W. značné problémy s odbytem. V roce 2012 snížila prodej tvarůžků meziročně o 45 tun na 1913 tun, což odpovídalo dvouprocentnímu poklesu. Firma se tehdy podle jejího vedení potýkala se slabší kupní silou obyvatelstva, která souvisela s hospodářskou krizí.
V roce 2013 prodej Olomouckých tvarůžků klesl meziročně už o 279 tun na 1634 tun. Společnost A.W. totiž musela pozastavit výrobu, protože Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zaznamenala v maloobchodní síti zvýšené množství plesnivých tvarůžků. Společnost A.W. zpřísnila kontroly všech vstupních surovin, avšak odborníci zdroj kontaminace nezjistili. Stejně dopadly kontroly zaměřené na výrobní proces.
Karta se začala obracet v roce 2014, kdy A.W. zvýšila prodej tvarůžků o deset procent na 1784 tun. V roce 2015 pak prodej Olomouckých tvarůžků vzrostl na 2077 tun a v roce 2016 o 33 tun na 2110 tun. Předloni firma naopak snížila prodej o 72 tun na 2038 tun tvarůžků.
Ceny tvarůžků v posledních letech vzrostly, jelikož zdražil tvaroh, který je základní surovinou pro jejich výrobu. Zvyšují se i náklady na energie, mzdy či dopravu. V Česku se společnost A.W. musí vypořádat s konkurencí tvarůžků dovážených z Německa a Rakouska, které prodávají například obchodní řetězce Albert či Kaufland.
Olomoucké tvarůžky jsou jediným původním českým sýrem. Jejich historie na Hané spadá do 15. století. Tvarůžky z Loštic získaly v roce 2010 chráněné zeměpisné označení EU. Češi o jejich zařazení na unijní seznam usilovali šest let. Problém byl v tom, že Němci a Rakušané chtěli, aby právo vyrábět tyto potraviny měli i potomci sudetských Němců, kteří žijí v Německu a Rakousku.
Majiteli společnosti A.W., která loni zaměstnávala v průměru 155 lidí, je několik fyzických osob.