Farmář: O máslo a mléčné výrobky je zájem, nestíháme vyrábět
Rodinná farma Pod Lipou z Rokytnice v Orlických horách si na malý zájem lidí o své mléčné výroby nemůže stěžovat. Například máslo, jehož ceny v obchodech v poslední době stále rostou, má farma stále vyprodané.
Rokytnice v Orlických horách (Rychnovsko) 10. září (ČTK) - Rodinná farma Pod Lipou z Rokytnice v Orlických horách si na malý zájem lidí o své mléčné výroby nemůže stěžovat. Například máslo, jehož ceny v obchodech v poslední době stále rostou, má farma stále vyprodané. "Másla bychom prodali i více, ale smetanu potřebujeme i do jiných výrobků," řekl ČTK rokytnický farmář Jiří Pácha.
Farmu založila rodina Páchových v roce 1991, kdy začala s chovem dojnic plemene českého strakatého skotu. V roce 2010 pořídili malou mlékárnu a začali s výrobou vlastních mléčných výrobků. V mlékárně Páchovi zpracují přes polovinu mléka, které jim dává asi 60 krav. Celkem má farma 130 hektarů pastvin s asi 100 kusy dobytka.
Lidé podle Páchy po různých aférách s nekvalitními potravinami stále více vyhledávají produkty od domácích malovýrobců. "Přes prázdniny jsme nestíhali vyrábět, vše jsme prodali přímo ze dvora. Ani jsme moc nejezdili na trhy," řekl Pácha. Farma nabízí čerstvé mléko, různé druhy smetanových zákysů, jogurty, sýry, tvaroh. Automat na mléko má farma v Žamberku, část mléka dodává do sýrárny v Litovli.
Másla Páchovi za měsíc vyrobí přibližně 100 kilogramů. "V poslední době je o něj větší zájem, máme jej stále vyprodané. Co uděláme, je za pár dní pryč. Někteří lidé si berou i více kusů," řekl Pácha. Čtvrtku másla farma prodává za 55 korun, což je o pět korun více než před třemi měsíci. Zvýšení ceny podle Páchy zájem o máslo nesnížilo. Celková produkce mléčných výrobků farmy je limitovaná kapacitou mlékárny. O zvýšení produkce Páchovi neuvažují. "Znamenalo by to velkou investici do zvýšení kapacity mlékárny a na to nemáme prostředky," řekl Pácha.
Faremním mlékárnám Vysočiny se přes zdražení máslo nevyplatí
Malým mlékárnám na farmách v Kraji Vysočina, které oslovila ČTK, se výroba másla přes jeho výrazné zdražení v obchodech nevyplatí. Plnotučné mléko raději zpracovávají jinak, kupříkladu na sýry, jogurty a tvaroh. Mlékárna Tonka v Pošné u Pacova, která jako jedna z mála máslo nabízela, s jeho výrobou skončila asi před půl rokem. Zákazníkům sice chutnalo, ale vadila jim vyšší cena. Farmář Antonín Mokrý řekl, že už se k máslu vracet nechce.
"Máslo jsme stloukali klasickým způsobem a ze zakysané smetany, což dělávala babička. Je to hodně náročné časově," řekl Mokrý. Balení másla vážící 200 gramů stálo 55 korun, lidem se zdálo moc drahé. "Dneska ho po nás každý chce," řekl Mokrý. S výrobou másla mlékárna zároveň zrušila výrobu nápojů z odstředěného mléka, které z této výroby zůstávalo. Zaměřila se na tvrdé sýry holandského typu.
Zákazníci se ptají po másle i v rodinné mlékárně Ma-Ma v Úhořilce na Havlíčkobrodsku. "Ale my jsme to počítali, v takovém malém měřítku se to nevyplatí," řekla Marie Čiplová z mlékárny. Další problém by mlékárna měla s odstředěným mlékem, které by zbývalo po sebrání smetany; velcí výrobci másla ho mohou sušit. Rady na domácí výrobu másla, které se objevují v médiích, by podle Čiplové mohly mlékařům spíš pomoci, protože lidé alespoň zjistí, jak je to pracné.
Máslo nevyrábí ani Farma rodiny Němcovy v Netíně na Žďársku. "Když děláte máslo, berete z mléka tuk a musíte pak dělat nějaké odtučněné výrobky. To my nechceme. My chceme, aby naše výrobky měly tolik tuku, kolik krávy nadojí," řekl František Němec. Cena másla se od loňska zvýšila skoro o polovinu. V obchodech někde stojí kostka od velkých výrobců i přes padesát Kč. Předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček ve středu uvedl, že vzhledem k současným výkupním cenám mléka považuje za reálnou cenu kostky másla na úrovni 45 Kč. Podotkl, že na výrobu kilogramu másla je potřeba 22,5 litru mléka. Zbylé odstředěné mléko se nyní navíc špatně prodává.
Máslo v Česku produkuje jen menší část průmyslových mlékáren. Na Vysočině mezi ně patří Lacrum ve Velkém Meziříčí. Přes aktuální velkou poptávku vyrábí másla přibližně stejně. Ředitel Radek Břečka uvedl, že mlékárna chce vyhovět i těm zákazníkům, kteří pravidelně odebírají sýry, tvaroh či mléko.
Mlékárna Polná vyrábí hlavně sýry. Jednatel Miloš Kvasnička podotkl, že dřív mlékárně tuk zbýval a s obtížemi ho prodávala. Proto sortiment rozšířila o sýry a další výrobky s vyšším obsahem tuku a žádné přebytky už nemá. Teď by byl o smetanu zájem, ale změnou výrobního sortimentu by podle Kvasničky podnik pokazil práci, již musel vynaložit na prosazení nových výrobků v obchodech.