Expertka: Firmy se na možný zákaz aspartamu připravují, mají náhradní receptury
Výrobci potravin a nápojů se připravují na případný zákaz sladidla aspartam a mají nachystané záložní reformulované receptury. ČTK to sdělila Diana Chrpová z katedry mikrobiologie, výživy a dietetiky Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity. Firmy o tom ale podle ní nebudou veřejně mluvit.
Praha 17. července (ČTK) - V EU o používání aspartamu rozhodne Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), jehož doporučení ovlivní odbory bezpečnosti potravin v členských zemích. Světová zdravotnická organizace (WHO) koncem minulého týdne označila aspartam za potenciálně rakovinotvorné sladidlo, pravidla pro využívání v potravinářství se ale nezměnila.
Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která působí při WHO, zařadila sladidlo na seznam položek, které mohou způsobovat rakovinu. Je na seznamu, který má zhruba 300 položek, mezi kterými je například kyselina kávová nebo aloe pravá. WHO uvedla, že doporučuje omezit spotřebu produktů obsahujících aspartam, nevyzývá ale k úplnému zastavení konzumace.
Chrpová uvedla, že jde o jedno z nejpoužívanějších náhradních sladidel při výrobě a zpracování potravin. "Lze ho najít ve výrobcích, kde nahrazuje běžný cukr, například v limonádách, sirupech, cukrárenských výrobcích, ve sladkokyselých nálevech sterilované zeleniny, produktech z ovoce," doplnila. Nejčastěji se podle ní používá v kombinaci s jiným náhradním sladidlem a výrobci využívají jejich spojení, kdy například jedno ze sladidel je výhodnější pro technologické stránce zpracování výrobku a druhé třeba lépe senzoricky hodnocené.
Expertka také poznamenala, že v minulosti úřady již několik náhradních sladidel zakázaly poté, co studie upozornily na možný negativní účinek na lidské zdraví. V 70. letech se to týkalo sacharinu, který se dostal na seznam potenciálně karcinogenních látek a v Kanadě byl i zakázán, uvedla. "Další nezávislé studie, které zákonitě musely v následujících letech o sacharinu proběhnout, zjistily, že osočující studie byly nesprávně nastavené a karcinogeneze sacharinu pro člověka se nepotvrdila a sacharin byl stažen ze seznamu potenciálních karcinogenů," dodala s tím, že i současná zjištění o aspartamu budou muset ověřit další nezávislé studie.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) řekl, že zařazení látky na seznam potenciálně rakovinotvorných látek snahou eliminovat i minimální riziko. V ČR podle něj také není žádný produkt, který by měl vyšší obsah aspartamu než 40 miligramů na kilogram váhy spotřebitele, což je považováno za bezpečnou dávku. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý ČTK řekl, že resort očekává v souvislosti se zjištěními WHO otevření diskuse na evropské úrovni z pohledu Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) a následně z pohledu Evropské komise, která může navrhnout změnu právní úpravy.