Dvě třetiny domácností v ČR využívají při získávání potravin alternativní sítě
Dvě třetiny českých domácností využívají při získávání potravin alternativní potravinové sítě. Lze si pod nimi představit zahrádkaření, nákupy na farmářských trzích, přímo od zemědělců či v prodejnách s lokálními potravinami. Vyplývá to ze studie, kterou vytvořili na základě vzorku více než 500 respondentů odborníci z Národního institutu SYRI.
Brno 21. února (ČTK) - Vědci sbírali odpovědi v závěru roku 2021. Studie byla reakcí na situaci v covidové pandemii a na situaci, kdy velmi rychle rostla inflace. Některé potraviny se staly méně dostupné a také dražší.
Alternativní sítě jsou odlišné od globalizovaného trhu a průmyslového zemědělství a podporují užší vztah mezi výrobci a spotřebiteli a také udržitelnější způsoby hospodaření. Lidé, kteří je využívají, kladou větší důraz na původ potravin.
Nejoblíbenější je dlouhodobě pěstování ovoce a zeleniny na zahrádkách, kterému se věnuje 52 procent dotázaných domácností. Farmářské trhy nebo prodeje tzv. ze dvora využívá pětina domácností. Nejdostupnější bývají v alternativních sítích ovoce a zelenina, pečivo, mléčné či masné výrobky.
"Globalizovaný a industrializovaný zemědělsko-potravinářský systém čelí velké kritice pro svou neudržitelnost již několik dekád a zkušenost s pandemií covidu potvrdila v mnohých státech obavy spojené se zranitelností propojeného trhu. Otázka šetrně pěstovaných a zároveň kvalitních, zdravých, ale i cenově dostupných potravin je nyní urgentnější než dříve,“ uvedl Jan Vávra ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.
Z výzkumu vyplynulo, že při covidové vlně na podzim 2021 vyjádřilo 36 procent respondentů obavu o dostatek potravin a téměř pětina z dotázaných domácností zažila přímo nedostatek potravin. "Věříme, že snad i díky našemu výzkumu padl mýtus Česka jako státu, kde potravinová chudoba prakticky neexistuje. Více než pětina všech dotázaných také omezila konzumaci biopotravin a deset procent snížilo již tak poměrně nízkou spotřebu čerstvého ovoce a zeleniny. Důvodem bylo zejména zhoršení finanční situace jednotlivých českých domácností," uvedl Vávra. Podle něj by měla veřejná správa podporovat alternativní potravinové sítě a lokální produkci potravin. "Výsledky ukazují, že české domácnosti využívají různé cesty, jak si obstarat potraviny, zejména ovoce a zeleninu. To hodnotíme jako velmi pozitivní zjištění, neboť se tím posiluje odolnost domácností pro případ současných i budoucích krizí. Potraviny získané mimo globální obchodní sítě jsou navíc mnohdy šetrněji pěstované a zdravější," uzavřel Vávra.