Drůbežárna v Libotenicích rok od výskytu ptačí chřipky obnovuje chov
Drůbežárna v Libotenicích na Litoměřicku začala do své haly umísťovat 95.000 kuřic, zhruba do tří týdnů začnou už jako nosnice snášet vejce. ČTK to dnes řekl Petr Bonczek, produktový manažer společnosti AG Maiwald, které velkochov patří.
Libotenice (Litoměřicko) 2. ledna (ČTK) - Slepice se do největší ze sedmi hal vracejí zhruba po roce od potvrzení ptačí chřipky. Tehdy šlo o největší ohnisko v ČR. Nové největší ohnisko se potvrdilo na konci loňska na TaAdresa: Kpt. Jasioka 1205, 735 64 Havířovchovsku.
Ve velkochovu na Litoměřicku se v prosinci 2021 potvrdil subtyp ptačí chřipky H5N1, který je potenciálně přenosný na člověka. S nejvyšší pravděpodobností se podle Bonczeka do chovu dostal přes ventilaci z trusu vodního ptactva. Haly totiž sousedí s řekou Labe. V drůbežárně bylo zlikvidováno skoro 190.000 kusů drůbeže. Likvidace začala po Vánocích a trvala do 1. ledna 2022. Zničeno bylo také téměř 1,7 milionu kusů vajec. Následovala mechanická očista a závěrečná dezinfekce.
Firma neměla na nákup kuřic po náročné likvidaci a dezinfekci peníze. Ztráty jsou v desítkách milionů korun. Společnost už dřív požádala ministerstvo zemědělství o náhradu za ušlý zisk. Finance zatím vyplaceny nebyly kvůli složité administrativě. Firma teď například nemá peníze na nákup nanotechnologie, kterou chce umístit na ventilace, aby se zabránilo opětovnému vniknutí trusu od ptactva zvenčí. "Je to poměrně dost drahá záležitost a musíme počkat na náhrady," uvedl Bonczek. Produkce vajec podle něj ztráty nepokryje, přestože vejce dlouhodobě zdražují. Další zdražení zřejmě nastane kvůli potvrzení nákazy na Tachovsku, uvedl Bonczek.
Navážení slepic bude trvat asi týden. Personál, kterého se potvrzení nákazy také dotklo, je již podle Bonczeka na místě. "Už dělali přípravné práce na baličce, takže vše funguje tak, jak má," řekl manažer. Z 12 pracovníků po potvrzení ptačí chřipky v drůbežárně téměř nikdo nezůstal. Některým skončila smlouva, jiní museli zaměstnání opustit. V halách bude pracovat okolo pěti lidí. Kapacita hal je 230.000 nosnic.
V Libotenicích platí přísná hygienická opatření. Ještě před umístěním drůbeže se haly omývaly a znovu dezinfikovaly. Příchozí si před vstupem do velkochovu musí nejprve vydezinfikovat boty na speciální rohožce napuštěné jódem. Nutný je také ochranný oblek a návleky na boty. Před vchody do hal je vysypané vápno. Dezinfikují se také auta.
V České republice je od začátku prosince potvrzeno devět nových ohnisek ptačí chřipky. V celém Česku je od 14. prosince zakázán kvůli ptačí chřipce venkovní chov drůbeže. Chovatelé tak musí ptactvo umístit do budov. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) koncem prosince uvedl, že Evropa už déle než rok prochází nejničivější epidemií ptačí chřipky v historii. V nakažených chovech bylo vybito přes 50 milionů kusů drůbeže a se začátkem zimy se intenzita viru zdvojnásobila.