Drůbežárna Kosičky na Hradecku po ptačí chřipce obnovila chov
Zákazníci firmy výpadek dodávek nepocítili, protože Kosičtí při prodeji vajec spolupracují s šesti drůbežárnami, které výpadek jejich farmy vyrovnaly.
Kosičky (Královéhradecko) 15. května (ČTK) - Podnik na výrobu vajec v Kosičkách na Královéhradecku dnes obnovil chov slepic, který na konci března zasáhla ptačí chřipka. Od časného rána pracovníci drůbežárny začali do vydezinfikované haly navážet první z téměř 61.000 kuřic, které zatím byly v odchovně v nedalekých Mlékosrbech. "Naskladnění haly kuřicemi bychom chtěli stihnout do nedělního večera," řekl ČTK ředitel podniku Aleš Pozdílek. S plnou obnovou chovu farma, která patří k významným drůbežářským podnikům v Královéhradeckém kraji, počítá na podzim.
Na farmě bylo v prvních třech dubnových dnech utraceno všech 170.000 slepic. Ačkoli byla nákaza zjištěna v jedné hale u zhruba 62.700 mladých slepic, které ještě nesnášely vejce, musely být utraceny i nosnice, u nichž se nemoc neprokázala. Byla to největší likvidace drůbeže v jednom chovu při letošním výskytu ptačí chřipky v ČR.
"Na navážení kuřic se podílí asi 45 lidí. Kuřice z Mlékosrb převážíme dvěma auty, každé by se mělo otočit asi patnáctkrát," uvedl Pozdílek. Kuřice by měly zaplnit jednu ze šesti hal farmy. Je jim 25 týdnů a už snášejí vejce. Podnik dnes dopoledne také v Kosičkách otevřel podnikovou prodejnu vajec.
Ve druhé polovině května přijdou do odchovny v Mlékosrbech jednodenní kuřata. Až vyrostou do kuřic, tak je drůbežáři opět převezou do Kosiček, což by mělo být v první polovině září. Celkem by mělo jít zhruba o 100.000 ptáků, čímž by se drůbežárna dostala přibližně na stav před nákazou.
Po vybití slepic podnik udělal na farmě očistu a několikanásobnou dezinfekci všech prostor a nechal spálit i krmivo ze sil. Následné kontrolní stěry na přítomnost nákazy byly negativní a farma byla od 28. dubna připravena přijmout kuřice. Musela však ještě dodržet následnou karanténu danou vyhláškou, proto podnik s obnovou chovu začal až dnes.
Škodu na vybitých slepicích a náklady spojené s likvidací ohniska nákazy Pozdílek odhadl na asi 40 milionů korun. Farma by je měla od státu dostat jako kompenzaci. Protože firma už nedokáže vše platit z vlastních zdrojů, požádala stát o vyplacení zálohy.
Nákaza se do chovu slepic dostala pravděpodobně vzduchem z chovu kachen, který byl v Kosičkách zasažen ptačí chřipkou už dříve. Oba provozy jsou od sebe vzdálené asi 600 metrů. Drůbežárna již dříve uvedla, že dodržela všechna preventivní zootechnická opatření k minimalizaci šíření nákazy.
Nákaza ptačí chřipky vypukla v regionu na pomezí Královéhradeckého, Středočeského a Pardubického kraje v polovině března v chovech kachen společnosti Perena. Do 21. dubna nákaza zasáhla 12 jejích chovů, v nichž bylo vybito asi 98.000 kachen. Veterináři došetřují, zda Perena neporušila biologickou bezpečnost. Ve správním řízení by jí za to hrozila dvoumilionová pokuta.