DPA: Němečtí pěstitelé chmele se potýkají s krizí, zemědělcům hrozí konec
Pěstitelé chmele v Německu, které je největším producentem této plodiny na světě, čelí vážným ekonomickým problémům, upozornila agentura DPA. Hlavními důvody jsou klesající spotřeba piva, dopady klimatických změn a nadbytečná produkce alfa kyselin, které dodávají pivu hořkost.
Norimberk (Německo) 3. prosince (ČTK) - To vše může vést k poklesu pěstební plochy o 2000 až 3000 hektarů z celkových 20.000 hektarů, což může znamenat i uzavření některých farem, sdělil agentuře předseda německého chmelařského svazu Pascal Piroué.
Rok 2024 přinesl nadprůměrnou úrodu 46.536 tun chmele, z čehož většina pocházela z Bavorska, konkrétně z oblastí Hallertau a Spalt. Podle pěstitelů však již jedenáctý rok v řadě přetrvává přebytek produkce, kdy se vyprodukovalo více alfa kyselin, než je poptávka.
Trend vedl k prudkému poklesu cen. "V některých případech klesly ceny za poslední dva roky o 90 procent," řekl DPA prezident svazu německých pěstitelů chmele Adolf Schapfl. "To znemožňuje ekonomicky udržitelné pěstování chmele. Mnoho chmelařských rodin v důsledku toho končí s podnikáním," dodal.
Dlouhodobé smlouvy s pivovary, které tvoří převážnou většinu odběratelů, zatím pomáhaly zmírnit dopady krize, ale vypršení těchto kontraktů může podle svazů situaci dále zhoršit. Pivovary již nyní objednaly více chmele, než dokážou zpracovat, což vede k nárůstu nevyužitých zásob.
Vyšší teploty a nedostatek srážek navíc zemědělce nutí měnit pěstované odrůdy a přizpůsobovat technologie. Pilotní projekty v oblastech Hallertau a Spalt proto testují zavlažovací systémy, které využívají přebytečnou povrchovou vodu, ale podle odborníků oslovených DPA adaptace vyžaduje rozsáhlé investice.