Dodavatel krmiv VAFO Praha dostal od ÚOHS pokutu 120 milionů korun za určování cen
Rozhodnutí ÚOHS je pravomocné, firma VAFO se k nezákonnému jednání přiznala a proti rozhodnutí nepodala rozklad. Využila tedy proceduru narovnání a dosáhla snížení pokuty.
Brno 19. listopadu (ČTK) - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal pokutou 120 milionů korun dodavatele krmiv VAFO Praha, který dodává krmiva pro psy a kočky maloobchodním řetězcům i internetovým obchodům. Pokutu dostal za to, že koncovým prodejcům určoval ceny, uzavíral tak takzvané vertikální dohody. ÚOHS o tom dnes informoval v tiskové zprávě.
"Podle zjištění Úřadu VAFO od ledna 2013 do září 2021 nutil své odběratele, aby při prodeji krmiv konečným spotřebitelům dodržovali jím stanovenou cenovou úroveň a neposkytovali spotřebitelům vyšší slevy. Dodržování těchto cen kontroloval a prodejce, kteří prodávali levněji, vyzýval k navýšení cen na stanovenou úroveň," uvedl ÚOHS. FIrma odběratelům vyhrožovala sankcemi, které také uplatňovala. Zakázané dohody úřad prokázal téměř u 30 odběratelů společnosti VAFO.
"Rozhodnutí se týká obchodních případů z uplynulé dekády, s největším zastoupením v roce 2013, a k tomuto jednání již nedochází. Ihned po šetření jsme zavedli interní postupy, aby se vytýkané jednání nemohlo opakovat. Návazně na to jsme zavedli robustní Compliance Program, v rámci kterého je každý zaměstnanec školen v problematice soutěžního práva a společnost je pravidelně auditována,“ uvedla za pokutovanou firmu její mluvčí Tereza Alvarez Sone.
Rozhodnutí ÚOHS je pravomocné, firma VAFO se k nezákonnému jednání přiznala a proti rozhodnutí nepodala rozklad. Využila tedy proceduru narovnání a dosáhla snížení pokuty. Ta mohla být ještě vyšší, při jejím výpočtu ale ÚOHS zohlednil nejen splnění podmínek narovnání, ale také další vstřícné kroky provinilé firmy. Mezi ně patřilo dobrovolné ukončení protizákonného jednání ještě před zahájením správního řízení, informování odběratelů, že mohou ceny určovat svobodně i přijetí takzvaného compliance programu, který má předcházet porušování soutěžního zákona v budoucnu.
Antimonopolní úřad už na trhu s krmivy potrestal za stejný prohřešek čtyři velkododavatele krmiv pro psy a kočky, VAFO je pátý. "Je tedy možno říci, že tímto protisoutěžním jednáním je postižen celý sektor, a jeho negativní dopad je proto závažnější, neboť je omezena cenová soutěž u více značek. V České republice chová psa nebo kočku každá druhá domácnost. Dohody o určování cen pro další prodej mají jednoznačně negativní dopady na cenu, kterou tito chovatelé, respektive spotřebitelé, za krmiva platí," uvedl ÚOHS.