Do velkých řetězců se vrací český česnek
Na pultech tuzemských obchodních řetězců se v letošním roce začal ve větší míře objevovat český česnek. Jeho nabídka v supermarketech byla v posledních letech minimální, nyní již téměř třetina prodaného česneku pochází v některých řetězcích z domácíc
Na pultech tuzemských obchodních řetězců se v letošním roce začal ve větší míře objevovat český česnek. Jeho nabídka v supermarketech byla v posledních letech minimální, nyní již téměř třetina prodaného česneku pochází v některých řetězcích z domácích zdrojů. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky. Naopak dovoz čínského česneku se rychle snižuje. Tuzemská pěstební plocha česneku se výrazně rozšiřuje, přesto zdaleka nestačí k pokrytí domácí poptávky.
Například hypermarkety Globus letos poprvé zařadily do sortimentu i volný tuzemský česnek. "Prodeje nás příjemně překvapily. Za půl roku jsme českého česneku prodali více než 27 tun. Průměrná cena se snížila přibližně na 170 Kč/kg," uvedla mluvčí řetězce Pavla Hobíková. Podíl prodejů českého česneku se v Globusu zvýšil z deseti procent v předchozích letech na letošních 30 procent.
Podíl českého česneku stoupá i v prodejnách Kauflandu. "Zájem o český česnek je hlavně záležitostí zákazníků, kteří se o jídlo obecně více zajímají. Tato skupina zákazníků nehledá pouze český česnek, ale i jiné české produkty, které jsou dle jejich názoru kvalitnější," uvedl mluvčí Kauflandu Michael Šperl. "Poptávka po tuzemském česneku stále roste, jeho cena mírně klesla a zřejmě bude klesat dál," doplnil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka a šéf prodejen COOP. V posledních dvou letech se cena tuzemského česneku pohybovala kolem 200 korun za kilogram.
Zatímco v roce 2002 v Česku profesionální pěstitelé česnek pěstovali na 41 hektarech, letos jeho plocha dosáhla už více než čtyřnásobných 181 hektarů. Podle odhadů statistiků na dalších zhruba 200 hektarech pěstují česnek zahrádkáři. K pokrytí tuzemské spotřeby by bylo podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana potřeba zhruba 750 hektarů ploch. Každý obyvatel Česka sní ročně v průměru okolo 750 gramů česneku. Jeho tuzemská produkce včetně domácností se pohybuje okolo 1500 tun, spotřeba mezi 7000 a 8000 tun. Zbytek se dováží hlavně z Číny, Španělska a Polska.
Do řetězce Tesco dodává v tuzemsku vypěstovaný česnek firma P+P. "Tato společnost sdružuje několik malých českých pěstitelů, kteří by česnek nebyli schopni dodávat napřímo vzhledem k náročným logistickým a kvalitativním požadavkům, které Tesco má," uvedl mluvčí obchodů Jiří Mareček. V Tescu se podílí tuzemský česnek na prodejích již asi ze 40 procent, čínský česnek pak z pěti procent.
Podle odborníků na gastronomii má český česnek mnohem výraznější chuť než například česnek z Číny a k dochucení jídla ho stačí mnohem méně než u čínského. Někteří experti označují tuzemský česnek za nejlepší na světě. Dovoz levného česneku do Česka poslední tři roky klesá. Letos od ledna do května se podle údajů Českého statistického úřadu dovezl čerstvý chlazený česnek v hodnotě 139 milionů korun, což je meziročně o tři procenta méně. Nejvíc česneku se do Česka vozí ze Španělska, dovoz čínského česneku od roku 2011 klesá. Například letos se ho za prvních pět měsíců dovezlo za 33 milionů korun, loni ve stejném období za 51 milionů korun.
ČTK