Digitální transformace zemědělství zrychlila
Nedostatek pracovní síly, snížený odbyt, rostoucí náklady. Ale také nekončící boj s klimatickými změnami i rostoucí byrokracií. To vše nahrává digitální transformaci českého zemědělství.
Nedostatek pracovní síly, snížený odbyt, rostoucí náklady. Ale také nekončící boj s klimatickými změnami i rostoucí byrokracií. To vše nahrává digitální transformaci českého zemědělství, která v posledních měsících podle údajů startupu Agdata, ještě zrychlila. Počet jeho farmářů stoupl na 2030, díky čemuž nově operuje na více než 810 tisíc hektarů zemědělské půdy, což je zhruba čtvrtina celkové výměry všech polností v České republice.
Představitelé startupu Agdata se shodují, že velkým je hybatelem digitalizace koronavirová krize, doprovázená suchem a výkyvy počasí. Na to jsou nuceni farmáři pružně reagovat a naučit se pracovat co nejefektivněji a v každém z procesů šetřit náklady i lidskou sílu. Instalují proto tisícovky drobných senzorů, stroje osazují telematikou a při hospodaření využívají data. Úspory přitom nejsou zanedbatelné - například zapojení aplikačních map při variabilním hnojení může ušetřit až 30 % nákladů na dusíkaté hnojivo a výnosy z úrody se přitom zvyšují až o 5 %.
„Loňský rok jsme zakončili se zhruba 1700 uživateli po třech letech existence. Za prvních pět měsíců letošního roku máme už o 330 uživatelů více. Prudký nárůst přičítáme především koronavirové krizi, která způsobila, že farmáři vzhledem k zavřeným hranicím musí bojovat ještě s většími nedostatky pracovních sil než normálně. Využití senzorů a GPS navigací, ale také vedení zemědělské agendy a výkaznictví se stalo nezbytností, aby se vůbec dostali k práci na poli,“ uvádí Jiří Musil, CEO startupu Agdata.
Neroste pouze počet nových klientů, ale také zasíťování farem digitální infrastrukturou. Klienti Agdata mají v současné době nainstalováno více než 2300 senzorů, které monitorují stav půdy, vlhkost, meteorologická data nebo uskladněnou úrodu. Přes dva tisíce telematických senzorů a GPS modulů pak sleduje jednotlivé zemědělské stroje. Díky tomu mají farmáři přehled o tom, v jaké kondici se jejich farma nachází.
„Právě telematika je jednou z nejrychleji rostoucích oblastí. V letošním roce jsme také pokořili hranici 2500 sledovaných strojů, mezi které patří traktory, kombajny a další zemědělská mechanizace. Chytré GPS navigace s přesností na desítky centimetrů pomáhají farmářům šetřit pohonné hmoty a zároveň mají přehled o tom, kde se jejich mechanizace nachází a jakou práci vykonává,“ vysvětluje Musil.
Podle Musila je zároveň jasné, že české zemědělství se již do budoucna bez senzoriky neobejde. Situace se totiž ani s otevřením hranic nemusí “normalizovat” a dopady náhlých výkyvů počasí, sucha a nedostatku pracovních sil se budou stupňovat. Na základě toho Agdata očekávají růst uživatelů o dalších zhruba 20 %.
Autor: František Brož