Dánsko uvalí zelenou daň na chovy krav a prasat, které jsou zdrojem emisí
Dánsko uvalí zelenou daň na chovy prasat či krav, které jsou významným zdrojem emisí skleníkových plynů. Podle agentury AP to dnes oznámil ministr pro daně Jeppe Bruus. Daň, kterou dánský stát začne vybírat v roce 2030, je součástí dohody mezi vládou a zemědělskými svazy.
Kodaň 26. června (ČTK) - Faktická výše daně bude činit na začátku 120 dánských korun (400 Kč) za jednu tunu vypuštěného oxidu uhličitého. V roce 2035 se pak daň zvýší na 300 dánských korun (asi 1000 Kč). Unijní emisní povolenka na jednu tunu CO2, kterou například používají průmyslové podniky, stojí v posledních dnech na trhu zhruba 68 eur (1700 korun).
"Budeme první zemí na světě, která zavede opravdové zdanění emisí CO2 v zemědělském sektoru," uvedl Bruus, který doufá, že podobné opatření zavedou i další evropské země. "Uděláme velký krok ke klimatické neutralitě v roce 2045," dodal ministr.
Agentura AP připomíná, že podobnou zelenou daň chtěl zavést od roku 2025 i Nový Zéland, který však návrh po protestech zemědělců stáhl. Zavedení nové daně musí ještě projednat parlament. Její výše je však výsledkem širokého kompromisu, takže se očekává hladké schválení, uvedla agentura AP.
Šestimilionové Dánsko má rozsáhlé chovy prasat a hovězího dobytka, velká část výroby masa pak směřuje na zahraniční trhy. Podle evropského statistického úřadu Eurostat v roce 2023 činila populace prasat v Dánsku 11,4 milionu zvířat. Dánští zemědělci také chovají zhruba 1,5 milionu krav. Průměrná dánská kráva během jednoho roku vypustí podle agentury AP na šest tun CO2. Zemědělský sektor má také velký podíl na emisích dalšího skleníkového plynu - metanu.