ČSÚ: Zemědělská produkce z rostlinné výroby letos klesne o 18,8 procenta
Hodnota zemědělské produkce z rostlinné výroby letos klesne oproti roku 2022 o 18,8 procenta. O více než čtvrtinu se sníží hodnota produkce obilovin.
Praha 19. prosince (ČTK) - Vyplývá to z prvního odhadu takzvaného podnikatelského důchodu zemědělské činnosti Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ten očekává, že podnikatelský důchod klesne meziročně o 37,5 procenta na 16 miliard korun. Důchod měří odměnu neplacené práce, výnos z půdy patřící jednotkám a výnos z užití kapitálu. Blíží se koncepci běžného zisku před rozdělením a zdaněním. Podle ČSÚ se sestavuje na základě unijní metodiky a popisuje ekonomickou výnosnost odvětví.
Podle ČSÚ měl letos na výši podnikatelského důchodu vliv postupný pokles realizačních cen zejména u komodit jako je pšenice, ječmen či řepka. Ceny se postupně dostaly na úroveň roku 2021. "Můžeme pozorovat i pokles cen vybraných vstupů, nicméně tento pokles není tak markantní jako v případě cen realizačních," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
V běžných cenách podle odhadu klesne produkce v zemědělství o 8,5 procenta. Rostlinná produkce by měla dosáhnout 93 miliard korun, meziročně o 18,8 procenta méně. O 27,6 procenta letos podle odhadu klesne hodnota produkce realizovaná z pěstování obilovin. Hodnota živočišné produkce podle odhadu vzroste o 8,2 procenta na 71 miliard korun.
Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala české zemědělství letos zažívá jeden z nejhlubších poklesů za posledních několik let. "Výsledek se nominálně blíží roku 2018, přičemž od té doby došlo kvůli inflaci k propadu hodnoty peněz téměř o 30 procent. Hlavním viníkem masivního propadu agrárního sektoru jsou nízké realizační ceny, které mnohdy nemají šanci pokrýt neustále rostoucí náklady na energie, krmiva či hnojiva," doplnil.
Doležal také připomněl, že do hospodářských výsledků rostlinné výroby se kromě ochlazení poptávky v Evropě propisují také levné dovozy zemědělské produkce z Ukrajiny. Agrární komora ČR společně s organizacemi sdružujícími zemědělce v Polsku, Maďarsku a na Slovensku nedávno, letos již podruhé, vyzvala Evropskou unii k řešení situace.
Zemědělský svaz ČR počítá vlastní metodikou zisk podniků. V březnu uvedl, že v roce 2022 dosáhl 22 miliard korun, v roce 2021 to bylo 9,1 miliardy korun.
Podle ČSÚ se podobný trend jako v Česku odhaduje i v sousedním Polsku, Slovensku nebo v Rakousku, kde by měl podnikatelský důchod klesnout asi o pětinu. V Německu se v jako jako jediná ze sousedních zemí ČR očekává stagnace hospodářského výsledku. Zpřesněné údaje k podnikatelskému důchodu ČSÚ zveřejní 25. března a 30. září příštího roku.