Čína uložila Danone a dalším rekordní pokutu kvůli určování cen
Čína uložila šesti společnostem, včetně francouzského potravinářského kolosu Danone, pokutu v celkové výši 670 milionů jüanů (2,1 miliardy Kč).
Čína uložila šesti společnostem, včetně francouzského potravinářského kolosu Danone, pokutu v celkové výši 670 milionů jüanů (2,1 miliardy Kč). Sankce souvisí s vyšetřováním způsobu stanovování cen a netržního chování výrobců dětské výživy. Oznámily to tamní úřady. Podle čínské státní agentury Nová Čína jsou tyto pokuty v zemi rekordní.
Čínské úřady se podezřením z kartelových dohod začaly zabývat asi před měsícem. Řada společností včetně Danone anebo švýcarského potravinářského koncernu Nestlé pak snížila ceny své dětské výživy prodávané v Číně až o pětinu. Čínská Národní rozvojová a reformní komise (NDRC) uvedla, že pokuty udělila za omezování konkurence na trhu, určování limitů minimálních cen pro distributory a za využívání metod, které mají různým způsobem narušit objednávky. To mělo zajistit, že obchod se pak mohl uskutečnit za nejvyšší možnou cenu.
Pokutovanými společnostmi jsou novozélandský mlékárenský gigant Fonterra, nizozemská FrieslandCampina a společnosti Abbott Laboratories, Biostime International Holdings a Mead Johnson Nutrition. Nestlé a jiné společnosti podle státních médií pokutu nedostaly, protože během vyšetřování spolupracovaly. Analytici tvrdí, že vyšetřování je zřejmě součástí širšího plánu čínských úřadů na podporu spotřeby mléčných výrobků od domácích výrobců. Pokuty ale pověst dotčených společností asi nepoškodí. Zahraničním výrobcům dětské výživy by snížení cen dokonce mohlo pomoci zvýšit podíl na trhu.
Zahraniční dětská výživa je v zemi žádaným artiklem. Čínský mlékárenský průmysl totiž v roce 2008 poškodil skandál s produkty, které v sobě obsahovaly škodlivé chemikálie. O život kvůli tomu přišlo nejméně šest dětí a dalších téměř 300.000 onemocnělo. Zahraniční značky se na celkovém prodeji v tomto segmentu podílí zhruba polovinou a své výrobky mohou prodávat i za dvojnásobek ceny místní dětské výživy.
Novozélandská Fonterra je teď v centru jiného skandálu, když nedávno vyvolala obavy z kontaminace sušeného mléka dováženého do Číny. V jednom ze svých výrobků vyrobeném loni zjistila bakterii, která může způsobit otravu. Dnes firma uvedla, že všechny dodávky potenciálně nakažené dětské výživy byly staženy z prodeje.
ČTK