Chystají se přísnější podmínky pro dovoz medu ze zemí mimo EU
Od 29. listopadu budou přísnější podmínky pro dovoz medu a dalších včelařských produktů ze zemí mimo Evropskou unii, uvedla Státní veterinární správa (SVS) v tiskové zprávě.
Praha 7. června (ČTK) - Nově bude potřeba, aby Evropská komise schválila, odkud med je, a jeho výrobce se bude muset registrovat v evropském počítačovém systému. Důvodem zpřísnění pravidel dovozu je podle správy časté falšování medu. Český svazu včelařů vyjádření k dovozu medu z takzvaných třetích zemí do ČR zatím neposkytl, podle dat Eurostatu dovezla EU loni přes 160.000 tun medu, nejvíc z Číny a Ukrajiny.
Dosud byl dovoz medu podle správy možný pouze ze zemí mimo EU uvedených na seznamu unie, výrobce musel být registrovaný kontrolním orgánem třetí země a zároveň bylo nutné, aby splňoval požadavky na zdravotní nezávadnost potravin.
Od listopadu bude muset být každá zásilka medu určená do EU od výrobce schváleného Evropskou komisí, vyplývá z informací veterinární správy. Nová pravidla také určují, aby firma, která med vyrábí, byla na seznamu v systému TRACES, což je počítačový systém k hlášení přemísťování veterinárního zboží mezi členskými státy.
„Důvodem změny podmínek dovozu medu ze třetích zemí (tedy zemí mimo EU) jsou výsledky koordinované akce EU, které ukázaly, že významné procento medu dováženého je falšované. Zpřísnění pravidel má za cíl zvýšit bezpečnost potravin a ochránit spotřebitele,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Unijní nařízení schválila komise loni v prosinci, zahrnuje také přechodné období, aby se jednotlivé státy a vývozci mohli na změny pravidel připravit. Přechodné období skončí 28. listopadu letošního roku, o den později začnou nové podmínky platit.
Nařízení mimo jiné také uvádí, že je nezbytné zesílit kontroly, aby se zajistilo, že med splňuje pravidla bezpečnosti potravin a nezávadnosti ve všech fázích zpracování. Veterinární inspektoři loni zkontrolovali 63 medů ze zemí mimo EU, deset kontrol vyhodnotili jako nevyhovující, z toho jeden případ se týkal závady v označení původu.
Evropské komise udělala v letech 2021 a 2022 rozsáhlou kontrolu, která měla na evropském trhu posoudit výskyt medu falšovaného cukrem. Z 320 vzorků vyhodnotili odborníci téměř polovinu jako podezřelou z falšování, kontroly z let 2015 až 2017 přitom prokázaly podezřelých 14 procent vzorků. Nejvíce jich pocházelo z Číny, Turecka a Spojeného království.
Podle infografiky k označování potravin zveřejněné ministerstvem zemědělství, musí být med označený zemí, kde byl získán. Pokud se jedná o směs medů z více zemí Evropské unie nebo ze zemí mimo EU, lze podle úřadu uvést jednotlivé názvy zemí, nebo výrobce může názvy zemí nahradit například označením "směs medů ze zemí EU a ze zemí mimo EU". Označení "český med" na etiketě znamená, že med je ze 100 procent českého původu a nesmí být smíchaný s dovozovými medy.
Evropská unie loni podle Eurostatu dovezla 163.700 tun přírodního medu, nejvíce ho bylo z Číny, Ukrajiny a Argentiny. Hodnota dovozu činila 359,3 milionu eur (8,9 miliardy Kč) a v porovnání s rokem 2013 se dovoz medu ze zemí mimo EU zvýšil o 20 procent. Unie je v produkci medu soběstačná z 60 procent a med dováží z přibližně 50 zemí. Zhruba 80 procent medů prodávaných v maloobchodě tvoří podle komise směsi medu z různých zemí. Kromě zmíněných zemí je více než 90 procent dovozu do EU z Mexika, Kuby, Brazílie, Uruguaye a Turecka.