ČEZ modernizuje elektrárnu na Hracholuskách, největší západočeské vodní ploše
ČEZ modernizuje vodní elektrárnu na přehradě Hracholusky na Plzeňsku, největší západočeské vodní ploše. Jeřáb dnes vyzvedl z šachty čtrnáctitunový rychlouzávěr, který se musí opravit.
Hracholusky (Plzeňsko) 18. října (ČTK) - Tato tabule, která je klíčovým prvkem zdroje a funguje už 60 let, umí v případě nouze za 20 vteřin uzavřít přívod vody k turbíně. Kvůli přístupu specialistů k rychlouzávěru byla snížena hladina přehrady o více než pět metrů, řekl ČTK mluvčí ČEZ Martin Schreier. Tříměsíční oprava elektrárny bude hotová na konci listopadu.
Hracholusky ročně vyrobí zhruba osm milionů kilowatthodin bezemisní elektřiny, která pokryje spotřebu 2300 domácností. ČEZ už v letech 2007 a 2008 vyměnil původní Kaplanovu turbínu za novou, čímž výrazně zvýšil účinnost. Nová je také vysokotlaká regulace.
Současná další etapa velké modernizace za několik milionů korun začala v září přípravami a snížením hladiny vodního díla. "A dnes přišel na řadu hlavní bod akce. Specialisté firmy ČEZ Energoservis s pomocí hydraulického válce, který slouží k ovládání hradící desky, vyzdvihli z více než 20 metrů hluboké šachty obří rychlouzávěr," řekl mluvčí. Ocelová tabule o rozměru 3,5 krát 4,1 metru váží 14,1 tuny.
"Elektrárna Hracholusky je důležitým prvkem energetické soustavy v regionu Plzeňska díky své schopnosti začít během několika desítek vteřin dodávat do sítě energii a přispět ke stabilizaci soustavy," řekl ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko. Kvůli zajištění přístupu specialistů hluboko k rychlouzávěru bylo nutné snížit hladinu v přehradě, celou akci proto ČEZ koordinuje s Povodím Vltavy a s krajským úřadem. "V rámci nápravných opatření při snižování hladiny jsme například financovali sběr chráněných živočichů na březích přehrady," dodal.
Rychlouzávěr je velkou pojistkou, která například při hrozbě poruchy a poškození stroje umožní obsluze malé vodní elektrárny za necelých 20 vteřin uzavřít přítok vody k turbíně. "Na Kaplanovu turbínu se za plného provozu řítí každou vteřinu 13 kubíků vody. Takovou vodní masu umí rychle a účinně zastavit jen skutečně těžký blok rychlouzávěru," řekl vedoucí provozu elektrárny Jiří Metlický. Po několikatýdenní opravě bude opět splňovat vysoké nároky na bezpečnost. "Modernizujeme i spodní těsnící práh, na který celá tabule při zavírání dosedá," dodal.
ČEZ podle mluvčího dělá největší komplexní modernizaci české hydroenergetiky v historii. Za 15 let byla asi za 4,5 miliardy Kč modernizována soustrojí na více než 20 velkých, malých a přečerpávacích vodních elektrárnách - třeba na Lipně, Dlouhých stráních, Slapech, Kamýku, Mohelnu, Dalešicích a dalších. Opravená vodní soustrojí mají celkový výkon přes 1400 MW, tj. zhruba tři čtvrtiny výkonu jaderné elektrárny Dukovany. Díky modernizaci zvýší elektrárny svou účinnost až o pět procent.