Čeští odborníci představili unikátní techniku pěstování konopí
Čeští odborníci sklidili úspěch na přední konferenci zaměřené na evropský konopný trh Cannabis Business Europe 2024. Vedoucí prezentace Václav Trojan z Fakultní nemocnice u sv. Anny (FNUSA) a odborníci z pěstírny léčebného konopí Zenplanto zaujali publikum svým příspěvkem o technice pěstování in vitro v čistém laboratorním prostředí.
Praha, 13. června 2024 – Z léčebného konopí se stává klasický farmaceutický produkt, a proto je při jeho pěstování nutné dodržovat přísné standardy a zajistit neustálou dostupnost. Doby, kdy pěstování léčebného konopí bylo bráno jako pouze rostlinná výroba, jsou dávno pryč. Zkušenosti z trhu jsou ale takové, že žádný z pěstitelů momentálně nedokáže konzistentně dodávat konopí (konopné květy) s garantovaným a standardizovaným obsahem účinných látek.
In vitro přináší standardizované sklizně
Díky technice in vitro lze vypěstovat rostliny zcela bez virů, plísní a dalších kontaminací. Zároveň umožňuje dosahovat standardizovaných hodnot u každé rostliny a sklizně. „V případech, kdy se netestuje genetika už na začátku pěstování, se může stát, že virus propukne až po několika sklizních a ztratíte celou linii,“ upozornil na rizika tradičních pěstíren doktor Václav Trojan, který patří mezi přední průkopníky ve výzkumu konopí pro léčebné účely. „Technika in vitro tyto problémy řeší a zajišťuje vysoce kvalitní a standardizované produkty při každé sklizni,“ dodává. A právě při produkci pro léčebné účely je standardizace klíčová.
„Například na německém trhu byla velká poptávka po odrůdách s 30% obsahem THC pro léčbu bolesti. Žádný z pěstitelů ale nebyl schopný takovou hodnotu garantovat. V praxi to pak znamená, že ošetřující lékař upravuje pacientovi dávku a jasná standardizace v procesu chybí,“ uvádí příklad z praxe Aleš Hrabák, odborník na farmacii a jeden ze zakladatelů pěstírny léčebného konopí Zenplanto.
První studie přináší výsledky
Odborníci se shodují, že pro větší rozšíření léčebného konopí bude zásadní provést rozsáhlé klinické studie prokazující jeho přínosy. „Thomas Skovlund, CEO STENOCARE A/S, na konferenci prezentoval první data z Dánska. Už ty ukazují, že díky konopné léčbě je možné snížit výdaje na léčbu o 14 % oproti té standardní,“ podělil se o zajímavost z konference Aleš Hrabák.
Právě na vývoj německého trhu se konference ve Frankfurtu také zaměřila. Po nedávné změně legislativy zde odpadají komplikace s nakládáním a distribucí konopí jako omamné látky. Očekává se rovněž růst tamního trhu o více než 20 % mezi roky 2023 a 2024. Dalším zajímavým tématem byla situace ve Francii, kde po dvouletém pilotním programu pro 2 000 pacientů bude od ledna 2025 léčebné konopí plně legalizováno. Naopak v Dánsku, kde jsou povoleny jen extrakty, roste trh velmi pomalu.
Odborníci z pěstírny Zenplanto na konferenci reprezentovali svoji úzkou spolupráci s předními experty, jako je doktor Václav Trojan z FNUSA a doktorka Anna Rozkowská z Gdaňské univerzity, která se podílí na vývoji čidel pro určování zralosti květů. Díky takovým partnerským projektům mohou odborníci přinášet inovativní přístupy do zajištění výroby vysoce kvalitních a standardizovaných produktů z léčebného konopí.
O Cannabis Business Europe 2024
Konference se každoročně zaměřuje na nejnovější vývoj a trendy v evropském konopném průmyslu. Hlavní témata zahrnují regulaci a legislativu, výrobní technologie, obchodní příležitosti a tržní trendy. Účastníky jsou odborníci z různých oblastí, jako jsou výrobci, výzkumníci, regulátoři a podnikatelé, kteří sdílejí své zkušenosti a inovace, a podporují tak spolupráci a růst v odvětví léčebného, ale i rekreačního konopí v Evropě.
Autor: Renata Faltejsková