Český mák má pouze potravinářské využití, plocha letos vzrostla o 15 procent
Česko je největší pěstitel potravinářského máku na světě, letos plocha pěstovaného máku dosáhla 38.000 hektarů, což je o 15 procent více než loni. Vyplývá to z informací spolku Český modrý mák, které zástupci spolku představili novinářům.
Praha 7. října (ČTK) - Spolek zároveň uvedl, že v Česku se pěstuje mák pouze pro potravinářské využití s velmi nízkým množstvím alkaloidů, proto se Svazem lnu a konopí pořádá od října do konce prosince výstavu, která má upozornit na bezpečnost a využití těchto plodin. "Mák i konopí vnímáme v ČR zejména jako potraviny. Jsme jediný stát, který pěstuje jen potravinářské odrůdy," řekl za spolek Vlastimil Mikšík. Kvalitu, původ i bezpečnost máku zaručují registrované známky kvality, například Potravinářská komora eviduje 75 výrobků z máku nebo konopí, které drží ochrannou známku.
Podporu českému máku vyjádřil také ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. "U produktů z máků a jejich zneužívání Česká republika není zasažená tímto problémem řádově až tolik, protože těch opiátových problémových uživatelů máme velmi málo, mezi 13.000 až 15.000 osobami," uvedl Frydrych. Cílem centrály je podle něj ujistit veřejnost, že mák a konopí se automaticky nerovná droga. "Nechceme rizika s nimi spojená démonizovat ani bagatelizovat," dodal.
Podle Mikšíka špatnou pověst máku způsobuje především mák z dovozu, u kterého chybí například označení původu. V zahraničí navíc pěstují zemědělci mák i na technické využití. "Náš pěstitel musí šetrně s produkcí zacházet, aby ta semínka nepoškodil a nedošlo k rychlejšímu žluknutí, a to u toho technického máku chybí," uvedl Mikšík.
Přestože Česko je největším pěstitelem potravinářského máku na světě, mnoho se ho také dováží. "Protože je tady pro to ten trh, tady se tvoří celosvětová cena a ten, kdo ho sem doveze, tak ho lépe prodá," dodal Mikšík. Z tuzemské produkce připadá na export zhruba 85 procent. Mikšík proto neočekává, že plocha máku bude v Česku výrazně narůstat. "Pokud se poptávka venku zvýší, tak se tady dají zvýšit plochy," dodal.
Také předseda Svazu lnu a konopí Prokop Šmirous upozornil na dovoz vlákna z technického konopí pro produkci opiátů. Konopí má ale podle něj široké využití, od potravinářství, přes kosmetiku a textilní průmysl, až po stavebnictví. Cílem svazu je zajistit, aby se konopí vyprodukované v Česku více využívalo i ve zmíněných sektorech. Zdůraznil také potenciál konopí jako potraviny bohaté na nutričně cenné látky. "Vzhledem k rostoucí spotřebě očekáváme nárůst zájmu o pěstování konopí. Věříme, že tento trend najde podporu i ze strany vlády," řekl Šmirous. V současnosti se konopí v Česku pěstuje zhruba na 200 hektarech.
Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal doplnil, že mák je také zajímavou plodinou pro zemědělce, zejména v posledních letech, kdy musí více přemýšlet o alternativních plodinách, protože základní komodity se tolik nevyplácí. Mikšík ale upozornil na to, že pěstování máku je rizikové. "Ceny se každý rok razantně mění podle poptávky," řekl. Aktuálně stojí kilogram českého máku 45 korun, kvůli letošní dobré úrodě očekává pokles ceny.
Podle červencového odhadu letos zemědělci sklidí 27.000 tun máku, což je meziročně o polovinu více.