České pivovary stále více stáčejí do plechovek, ale ne všude
Na letošek připadá 85. výročí zahájení prodeje plechovkového piva v americkém Richmondu a přinášíme proto přehled používání obalů v některých krajích České republiky.
Na letošek připadá 85. výročí zahájení prodeje plechovkového piva v americkém Richmondu a přinášíme proto přehled používání obalů v některých krajích České republiky. Nápad použít plechové konzervy, používané od začátku 19. století úspěšně k uchovávání potravin, také k prodeji piva, se ve Spojených státech objevil už v roce 1909. Další 25 let, poznamenaných mimo jiné přísnou prohibicí, ale trvalo, než se povedlo tuto myšlenku uvést do života. První plechovky s chmelovým mokem se na pultech obchodů v Richmondu v americkém státě Virginie objevily před 85 lety, 24. ledna 1935.
„Nápojová plechovka je skutečně skvělý, k nápoji šetrný a spotřebiteli oblíbený obal. Podle Global Data prodeje nápojů v plechovkách v ČR vzrostly z 95 mil. litrů v roce 2009 na 287,7 milionů litrů v roce 2018, tedy o 203 %. Stávající systém třídění odpadu bohužel naprosto nestíhá reagovat na tento růst prodejů a nejméně 65 % nápojových plechovek v ČR končí ve směsném odpadu nebo v přírodě. Jen v roce 2018 jsme takto 'vyhodili' 6582 tun hliníku, z čehož by šlo vyrobit 263 milionů nových plechovek. Zatímco výroba 'panenského' hliníku představuje obrovskou zátěž pro životní prostředí, tenkostěnné plechovky se dají efektivně recyklovat. K tomu je ale nutný co nejúčinnější sběr, což by rozhodně zajistil zálohový systém,“ uvedla Andrea Brožová za iniciativu Zálohujme.cz.
Pivovary v Libereckém kraji investovaly do stáčení plechovek
Pivovary Svijany a Konrad v Libereckém kraji investovaly v posledních letech desítky milionů korun do pořízení vlastních linek na stáčení piva do plechovek. "Plastové lahve jsme zkoušeli před nějakými pěti šesti lety, ale výrazně nám stoupl počet reklamací, proto jsme od toho upustili," řekl ČTK ředitel Pivovaru Konrad Vratislavice Petr Hostaš. V Konradu loni na podzim dokončili linku na plnění plechovek a spustili zkušební provoz. Od ledna už jede linka v plném provozu. Do plechovek by chtěli letos stočit až pětinu plánovaného letošního výstavu, který je 150.000 hektolitrů.
Už více než rok plní na vlastní lince plechovky pivem v Pivovaru Svijany, který je největší v kraji. Loni naplnili 15,3 milionu plechovek, zhruba o polovinu víc než v roce 2018. Je to bezmála 11 procent ze 709.896 hektolitrů piva, které loni ve Svijanech uvařili. Letos je v plánu už zhruba 17 milionů plechovek. "O plechovky je velký zájem jak v zahraničí, tak i na českém trhu. Vyšší je prodej v letním období, ale dobře jdou na odbyt během celého roku," řekl ČTK mluvčí pivovaru Luboš Spálovský. Do stáčecí linky investoval pivovar zhruba 100 milionů korun.
Svijanští své pivo plní jen do skleněných lahví, sudů, soudků a plechovek a to nejen těch půllitrových, ale od roku 2015 nabízí pivovar i dvoulitrové "plechovky pro chlapy". Plechovka je podle Havlíka pro pivo dokonce lepší než sklo. Navíc jde o tradiční materiál, který se k uchování piva používá už 85 let.
Budvaru roste prodej v plechovkách, Dudák omezí plasty
Pivovaru Budějovický Budvar roste prodej piva v plechovkách. Loni v nich prodal přes pětinu piva, zhruba 370.000 hektolitrů. Strakonický pivovar Dudák omezí prodej piva v plastových lahvích, z části je nahradí vratnými skleněnými. Pivovar Samson z Českých Budějovic nedávno investoval asi 50 milionů Kč do moderního plniče a pasteru. ČTK to řekli ředitelé pivovarů.
Budvar, který v roce 2018 uvařil 1,602 milionu hektolitrů piva, prodal loni nejvíc, 59,2 procenta, piva v lahvích vratných i nevratných. V plechovkách 23,2 procenta a 17,6 procenta v sudech a cisternách. "Vzhledem k tomu, že exportujeme zhruba 70 procent námi uvařeného piva, je podíl sudů a cisteren malý, v celosvětovém měřítku, v exportu, jsou tyto obaly minoritní," uvedl ředitel Budvaru Petr Dvořák.
Dudák, Měšťanský pivovar Strakonice, prodává 60 procent piva v sudech, 40 procent v lahvích. Ředitel Dudáka Dušan Krankus ČTK řekl, že poslední roky klesá v pivovarnictví podíl točeného piva na úkor baleného. Dudák, jediný český pivovar, jejž vlastní město, prodává pivo i v plastu, 0,5 procenta z výstavu, který byl předloni 56.560 hektolitrů. Je to 300 hektolitrů ročně. Letos plasty omezí. Kromě litrových PET lahví pro nefiltrované pivo Sklepák nabídne i skleněné litrové lahve, vratné a zálohované. "Doufáme, že tomu lidé dají přednost, dáme rok přechodné období, aby si zvykli, že Sklepák bude i ve skle. Po roce bychom rádi plasty zrušili," řekl Krankus. Na stáčírnách pracuje v Dudáku 12 lidí.
I v českobudějovickém pivovaru Samson dominují při prodeji skleněné lahve, jejich podíl je 73 procent. V sudech KEG prodá Samson 13 procent piva, v cisternách pro externí stáčení, jako je dánský trh, 14 procent. ČTK to řekl generální ředitel Samsonu Daniel Dřevikovský. Pivo v plechovkách nevyrábí, ale do budoucna to nevylučuje.
"Samson se zaměřuje především na vratné obaly, tedy skleněné lahve a nerezové KEG sudy. Hodnotíme to jako nejlepší volbu pro naše piva, která v letech 2017 až 2019 získala mnohá ocenění, a to zejména v tomto balení," řekl ředitel. Samson, který patří do belgicko-brazilské společnosti AB InBev, měl v roce 2018 výstav 88.300 hektolitrů. Ve stáčírnách pracuje asi 20 lidí.
Radegast dokončuje v Nošovicích linku na plnění plechovek
Pivovar Radegast dokončuje v Nošovicích na Frýdecko-Místecku stavbu linky na plnění plechovek a centrálního skladu za více než 600 milionů korun. Stavba linky souvisí s rostoucím zájmem o pivo v plechovkách. Tento trend potvrzuje také druhý velký pivovar v Moravskoslezském kraji, Ostravar. ČTK to řekli zástupci pivovarů.
"Vnímáme rostoucí zájem ze strany spotřebitelů o nápoje v plechovkách. Výhodu v tomto typu obalu konzumenti vidí v nízké váze nebo v poměrně rychlém vychlazení nápoje v ledničce. Prodeje našich plechovek rostou od roku 2015 dvojciferným tempem," uvedl obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz.
Dokončovaná linka na stáčení piva do plechovek v Nošovicích bude určena pro ležáky i výčepní piva, zejména pro značku Radegast, a pro nealkoholické pivo Birell včetně jeho ochucených variant. "Její kapacita bude 60.000 plechovek za hodinu a pivo bude možné stáčet do velikostí plechovek 330, 400, 500, 550 mililitrů," uvedl Mráz.
Také podle manažerky značky Ostravar Pavly Ličkové roste zájem o pivo v plechovkách díky výhodám, jako jsou váha, rychlé vychlazení nebo snadné otevření i jedním prstem, což lidé oceňují například na cestách. "V Ostravaru prodáváme pivo v plechovkách od roku 2008. V době recese prodeje příliš nerostly, ovšem v posledních letech s hospodářským oživením vykazuje plechovkové balení piva výrazný a stabilní meziroční růst," řekla Ličková.
Zubr zvyšuje produkci piva v plechovkách, hlavně na export
Několikaprocentní roční nárůst prodeje piva v plechovkách vykazuje v posledních letech Pivovar Zubr. Kvůli rostoucí poptávce investoval v roce 2017 zhruba 15 milionů korun do modernizace linky na stáčení piva do plechového obalu. Zvyšuje se zejména export plechovkového piva, které přerovský pivovar vyváží až do asijských zemí. ČTK to řekl ředitel Pivovaru Zubr Tomáš Pluháček.
"Prodej plechovkového piva roste o jednotky procent. Největší podíl námi produkovaných plechovek jde na export. Vyvážíme je do asijských zemí a například také do Švédska," uvedl Pluháček. Podle něj se zároveň zvyšuje prodej plechovkového piva na českém trhu.
Přerovský pivovar loni uvařil 255.000 hektolitrů piva, stejný výstav vykázal i v předchozích třech letech. Zhruba 60 procent produkce piva prodal v sudech. Na ostatní obaly připadlo 40 procent, přičemž plechovky se na celkovém výstavu podílí necelou desetinou.
Díky patnáctimilionové investici do nové baličky plechovek může Pivovar Zubr zvýšit výkon celé linky takřka o 50 procent. Nová technologie podle Pluháčka zároveň zvýšila počet variant balení i možností grafické úpravy balicí fólie.
V hradeckém kraji stáčejí do plechovek minimálně
Pivovary v Královéhradeckém kraji dávají přednost skleněným obalům, stačení piva do plechovek je pro většinu z nich stále okrajovou záležitostí. V blízké budoucnosti se to zřejmě nezmění, vyplynulo z ankety mezi zástupci pivovarů.
Výhradně do skleněných obalů a klasických sudů stáčí pivo trutnovský pivovar Krakonoš s ročním výstavem na úrovni 125.000 hektolitrů. "Nejsem milovník plechovkového piva ani PET lahví. Stačíme pivo do skla a také samozřejmě do sudů. Vyhovuje nám to, nic měnit nehodláme," řekl ČTK ředitel a spolumajitel pivovaru Karel Janko.
Náchodský pivovar Primátor má výstav okolo 130.000 hektolitrů ročně, stačí do plechovek maximálně dvě procenta své produkce. Pivovar si své pivo do plechovek nechává na zakázku stáčet mimo pivovar. "Plechovky jsou pro nás stále okrajovým tématem," řekl ČTK obchodní ředitel Martin Ardelt.
I když plechovkovým obalům přiznává určité výhody, pivovar o pořízení vlastní linky neuvažuje. Pivovar z více než 97 procent prodává pivo ve skle nebo v sudech. "Nevlastníme plechovkovou linku, a to nás limituje v prodeji většího množství. V plechovce máme dva produkty a chystáme třetí. Od loňského roku si pivo necháváme stáčet do plechovek v pivovaru Svijany, který má stejného majitele jako my. Plechovkové pivo nám to zdražuje, něco stojí převoz piva, něco samotné plnění do plechu," řekl ČTK Ardelt.
Primátor začal plnit část svého piva do plechovek před dvěma lety. "I když trh s plechovkovým pivem je na vzestupu, myslím, že přijdou určité regulace. Skleněná vratná lahev bude mít vždy své významné místo na trhu," řekl ČTK Ardelt.
Malé pivovary v hradeckém kraji do plechovek nestáčejí vůbec. Třeba krkonošský pivovar Trautenberk, který sídlí na Pomezních Boudách, ale uvažuje o stáčení části své produkce do jednorázových pětilitrových plechových soudků. Výstav tohoto pivovaru je zhruba 4500 hektolitrů piva a postupně se zvyšuje. "Z celkového výstavu jde zhruba 50 procent do keg sudů, 30 do PET lahví, pět procent do skleněných lahví a zhruba 15 procent dělá čepované pivo," řekla ČTK ředitelka pivovaru Dagmar Budová. Pro pivovar Trautenberk jsou charakteristické plastové litrové oválné lahve. "Plechovkovací linka by se nám nevyplatila, jsme malý pivovar," řekla Budová.
V Ústeckém kraji preferují sklo a plast před plechovkami
Pivovary v Ústeckém kraji dávají přednost skleněným či plastovým obalům, stačení piva do plechovek je pro většinu z nich stále okrajovou záležitostí. V blízké budoucnosti se to zřejmě nezmění, vyplynulo z ankety. Pivovarům by se pořízení linky na plechovky nevyplatilo.
Krásnolipský pivovar Falkenštejn na Děčínsku otevřený v srpnu roku 2013 stáčí pivo do skla a plastu. "Podíl skla a plastu je 50 na 50, někdo chce skleněný obal, někdo ho vyloženě odmítá," řekl ČTK jednatel pivovaru Jan Srb. Stáčecí lince na hliníkové plechovky se ale jednatel výhledově nebrání. "Úvaha tam je, pokud by k tomu došlo, tak jsou to další investice," uvedl Srb a dodal, že zatím to není aktuální.
Malý pivovar Kocour ve Varnsdorfu na Děčínsku také nevylučuje hliníkové obaly, v blízké budoucnosti jejich zavedení ale neplánuje. "Stáčíme do skla a plastu, do hliníku vůbec," řekl ČTK Zdeněk Janoušek z obchodního oddělení. Dodal, že žádanější mezi zákazníky je pivo v plastovém obalu.
Pivovar Ossegg se sídlem v obci Osek na Teplicku zavedení plechovek nezvažuje. "Prodáváme jen v láhvích nebo ve skle a zatím nic jiného neplánujeme," informoval ČTK Ladislav Kozerich, spolumajitel malého pivovaru s dlouholetou historií. Pivo stáčí do skla či sudů. Zákazníci nic jiného nevyžadují.
Velkobřezenský pivovar na Ústecku, který vaří pivo pod značkou Heineken, v hliníkových plechovkách pivo prodává, řekla ČTK Eva Táborská, pracovnice pivovaru. Stáčí nejen do hliníkových obalů ale i do plastových a skleněných, dodala.
Pivovary Vysočiny stáčejí pivo hlavně do skleněných lahví a sudů
Největší pivovary na Vysočině, které oslovila ČTK, stáčejí pivo do nerezových sudů a vratných skleněných lahví. Nevratné obaly používají většinou jen jako doplněk sortimentu. O plechovky rozšířil v tomto kraji nabídku zřejmě jen Měšťanský pivovar Havlíčkův Brod.
Pivo v plechovkách se zatím na prodeji havlíčkobrodského pivovaru podílí přibližně dvěma procenty, ředitel a prokurista akciové společnosti Tomáš Martinec ale předpokládá, že se tento podíl bude podstatně zvyšovat. "Je to určitý trend, jak v České republice, tak u našich zahraničních partnerů," uvedl Martinec. Pivovar s ročním výstavem okolo 100.000 hektolitrů prodává většinu piva v sudech, do lahví ho stáčí něco přes pětinu.
V klasických obalech, tedy v sudech a skleněných lahvích, se prodává pivo Poutník, kterého pelhřimovský pivovar ročně uvaří asi 50.000 hektolitrů. Okrajovou záležitostí je podle vedoucího pivovaru Vladimíra Veselého pivo v PET lahvích, které je k mání jen v podnikové prodejně.
Rodinný pivovar Bernard v Humpolci, největší producent piva na Vysočině, prodává v sudech 60 procent produkce, zbývající stáčí do lahví ze skla. "O stáčení do jiných obalů, tedy plastových lahví a plechovek, neuvažujeme. Svůj názor jsme vyjádřili připojením se k iniciativě Zálohujme.cz," uvedl mluvčí pivovaru Zdeněk Mikulášek. Loni od ledna do konce září pivovar uvařil 308.340 hektolitrů piva, roční výsledek zatím nezveřejnil.
Kovové obaly od nápojů lze třídit. Firma ESKO-T sídlící v Třebíči zajišťuje svážení odpadu zhruba pro 80 obcí. Do kontejnerů na kovové odpady podle zkušenosti jednatele Pavla Gregora lidé z 80 procent házejí prázdné konzervy od krmiv pro psy a kočky.
V krajské Jihlavě mohou lidé dávat kovové odpady z domácností, včetně plechovek od nápojů nebo víček od jogurtů, do žlutých kontejnerů na plast. Obsah kontejnerů se vozí na třídicí linku společnosti ASMJ. Její jednatel Radek Kourek ČTK řekl, že mezi dvěma tunami odpadů z těchto kontejnerů bývají asi dvě desetiny procenta plechovek od nápojů.
Podle společnosti Eko-kom bylo na Vysočině v loňském třetím čtvrtletí rozmístěno 2420 kontejnerů na sběr kovů, jejich počet roste. V roce 2018 vytřídil každý obyvatel kraje v průměru 22,3 kilogramu kovů za rok, zatímco průměr v ČR byl 13,9 kilogramu. Povinnost zajistit oddělený sběr kovových odpadů platí od roku 2015 pro všechny obce, uvedla mluvčí Eko-komu Lucie Müllerová.
Zájem o plechovkové pivo v některých středočeských pivovarech stoupá
Zájem o plechovkové pivo podle některých středočeských pivovarů stoupá, trend je podle Drahy Pittnerové z Tradičního pivovaru v Rakovníku dlouhodobý. "Vzhledem k tomu, že jsme poměrně velmi proexportně orientovaný pivovar, až polovinu produkce vyvážíme, myslím si, že u nás to může být ještě malinko více," uvedla Pittnerová. Pivovar nemá stáčírnu na plechovky, využívá externí společnost. Projektovou dokumentaci na vlastní stáčírnu už nechal připravit, ale zatím není rozhodnuto, zda a kdy by stavba mohla začít. Podle Pittnerové se jedná o vysokou investici, která se vyplatí až po překonání určité hranice objemu výroby.
Letos společnost investuje například do rozšíření skladovacích ploch, souvisí to se zvyšujícím se objemem výroby i nutností uskladnění obalů. Pivovaru v posledních letech rostl výstav, předloni přesáhl 153.000 hektolitrů, loni byl zhruba stejný.
Do rozšíření linky na stáčení do plechovek loni investoval i krušovický pivovar, který má roční výstav kolem jednoho milionu hektolitrů.
Nymburský pivovar, který vaří Postřižinské pivo, plní do plechovek zhruba třetinu své produkce. Ke stáčení využívá vlastní linku, její rozšiřování do budoucna zatím neplánuje. Kapacita nyní stačí a odpovídá poptávce, řekl ČTK Jan Benák z marketingového oddělení pivovaru. Pivovar v plechovkách nabízí i nealkoholické pivo.
Nedávno obnovený Měšťanský pivovar v Kutné Hoře zatím stáčí do plechovek jen malé množství své produkce. "S plechovkami jsme začali, není jich zase tolik. V podstatě začínáme ten trh získávat," řekl ČTK obchodní ředitel Richard Moravec. Zájem o plechovkové pivo podle něj stoupá, zatímco například velké PET lahve zákazníci už nevyhledávají v takové míře jako dřív. "Plechovku zmačkáte, hodíte do odpadu. Je to dobře přenosné, proto to pivaři upřednostňují," dodal Moravec.
Naopak třeba pivovar Herold z Březnice na Příbramsku plechovkové pivo ve své nabídce vůbec nemá. "My jsme konzervativní a vyrábíme jen do skla," uvedl obchodní ředitel Tomáš Kopřiva.