Češi z alkoholu holdují hlavně pivu a také vínu, kořalka je tak neláká
Češi jsou národem pivařů a velmi rádi se napijí také vína. Lihoviny si naopak dopřávají v mnohem menší míře. Tento fakt potvrdilo celonárodní šetření o spotřebě alkoholu v české dospělé populaci.
Češi jsou národem pivařů a velmi rádi se napijí také vína. Lihoviny si naopak dopřávají v mnohem menší míře. Tento fakt potvrdilo celonárodní šetření o spotřebě alkoholu v české dospělé populaci, které realizovalo ministerstvo zdravotnictví a Státní zdravotní ústav. Průzkum provedený na podzim 2012 naznačil další pokles celkové spotřeby alkoholu v Česku. Především však konstatoval, že 88 % celkové spotřeby alkoholu v ČR připadá na pivo a víno, zatímco lihoviny se na ní podílí pouhými 12 %.
„Data ministerstva zdravotnictví potvrzují, že hlavním tahounem relativně vysoké spotřeby alkoholu v ČR je pivo, následované rostoucí konzumací vína. Lihoviny jsou naopak na ústupu,“ uvedl prezident Unie výrobců a dovozců lihovin ČR (UVDL) Petr Pavlík.
Šeření realizované u 1 800 respondentů ukázalo, že celková spotřeba v české populaci činí 7,4 litru čistého alkoholu na osobu a rok. Z toho připadá 58 % (respektive 4,3 litru absolutního alkoholu) na pivo, 30 % (2,2 litru absolutního alkoholu) na víno a 12 % (0,9 litru čistého alkoholu) na lihoviny. Výrazně vyšší spotřebu vykazuje mužská populace, kde je konzumace 11 litrů alkoholu na osobu a rok, rozdělená v poměru 65 % pivo, 22 % víno, 13 % lihoviny. Ženy vypijí ročně 4,1 litru alkoholu, z toho 39 % piva, 49 % vína a 12 % lihovin. Z hlediska věku pak nejvyšší spotřebu alkoholu vykazuje věková skupina 15 – 24 let (8,9 litru na osobu a rok), naopak nejméně pijí lidé ve věku nad 65 let.
„Nejen výzkum ministerstva zdravotnictví potvrdil, že z hlediska objemů má Česká republika stále problém v celosvětově nejvyšší spotřebě piva a ve zvyšující se konzumaci vína. U lihovin jsou klíčovou otázkou hlavně životu nebezpečné produkty z černého trhu, které stály u metanolové aféry,“ dodal Petr Pavlík. Podle UVDL by se proto měl stát zaměřit především na přijetí účinných norem k potlačení černého trhu s lihovinami a na opatření směřující k omezení konzumace alkoholu u nejmladších věkových skupin.
Průzkum byl realizován bezprostředně po skončení prohibice na lihoviny na podzim 2012. Od té doby trh lihovin čelí otřesené důvěře konzumentů a prodeje lihovin dále klesají. Je proto pravděpodobné, že aktuální podíly nápojů s vyšším objemem alkoholu na celkové spotřebě jsou ještě nižší. Zajímavostí je, že výzkum byl realizován dle dotazníku Světové zdravotnické organizace WHO, která ještě nedávno uváděla pro Českou republiku nesmyslně vysokou hodnotu spotřeby více než 16 litrů alkoholu na osobu a rok. Poslední oficiální statistické údaje Českého statistického úřadu jsou k dispozici za rok 2011 a uvádějí spotřebu 9,8 litru čistého alkoholu na osobu a rok.
UVDL sdružuje rozhodující společnosti v oboru, reprezentující zhruba 81 % českého trhu s lihovinami. Členy UVDL jsou společnosti Aromka Brno, Bohemia Sekt, Brown-Forman, Fruko-Schulz, Global Spirits, Granette & Starorežná Distilleries, Jan Becher Karlovarská Becherovka, Milan Metelka, Rémy Cointreau, Rudolf Jelínek, St. Nicolaus trade CZ a Stock Plzeň.
www.4jan.cz