Bohemia Sekt předpokládá vyšší prodeje sektů než loni, rozhodne ale konec roku
Skupina Bohemia Sekt, která drží kolem 60 procent na trhu šumivých vín v ČR, předpokládá, že letos prodá více sektů než loni, kdy to bylo včetně šumivých nápojů 17,5 milionu lahví.
Starý Plzenec (Plzeňsko) 10. prosince (ČTK) - Loni se jejich prodej po desetiletém růstu meziročně propadl o desetinu. Rozhodující bude tradičně konec roku, kdy skupina prodává až 30 procent ročního objemu šumivých vín - zhruba pět milionů lahví. ČTK to dnes řekl marketingový ředitel Martin Fousek.
"Jedenáct letošních měsíců zatím vypadá lépe než 11 loňských, meziroční nárůst našich prodejů v kategorii sektů a šumivých nápojů činí 20 procent. Důležité je, že trh začíná opět trochu růst poté, co se loni maloobchodní trh šumivých vín mírně propadl. Doufejme, že i ten rozhodující závěr roku bude silnější," uvedl. Skupina chce letos prodat přes 13 milionů lahví sektů značky Bohemia Sekt, což by bylo o 13 procent více než loni. "Listopad byl dobrý a teď čekáme, co se stane v prosinci," uvedl Fousek. Podle něj to samozřejmě hodně ovlivní akční nabídky řetězců a chuť českých spotřebitelů nakupovat a užít si Vánoce a konec roku. Společnost vyrábí sekty aktuálně ve dvou směnách, zřejmě až do 20. prosince. "A máme co dělat, abychom poptávku uspokojili," uvedl Fousek.
Bohemia Sekt už dva roky své produkty nezdražoval. "Zajímavé je, že všechny značky nápojů cenově průběžně rostou, ale Bohemia Sekt demi sec (nejprodávanější sekt v ČR se zhruba šesti miliony prodanými lahvemi za rok) má neustále pomyslnou psychologickou hranici 100 korun," řekl ředitel. V maloobchodě jsou podle něj šumivá vína z více než 80 procent prodávána v akcích, jen malá část za "normální" cenu. "Akční cena se během roku vyvíjí a český spotřebitel má zafixované, že na Bohemia Sekt demi sec si počká, až bude pod stovku. A to trvá už mnoho let," uvedl.
Značka Bohemia Sekt dnes nabízí 17 různých druhů svých sektů včetně tří nealkoholických produktů, které rostou hlavně u mladé generace. "Mladí ve věku 18 až 25 let se odklání od spotřeby alkoholických nápojů. Je to vidět u vína, lihovin i piva," uvedl ředitel. Odalkoholizované šumivé víno už tvoří šest procent maloobchodních prodejů šumivých vín a meziroční nárůst v ČR činil 17 procent.
Dvě třetiny sektů prodá skupina v maloobchodu, třetinu v gastronomii, která posiluje. "V gastronomii se zvýšily ceny mnohem výrazněji než v maloobchodě, nejen nápojů, ale také jídel a všech služeb. Přesto si myslím, že Češi do restaurace chodí, jen omezili množstevně svoji spotřebu," řekl Fousek. Podle něj už čeští spotřebitelé pijí sekt celý rok, nejen při oslavách. "Uvedením produktů, které cílí na neformální spotřebu šumivých vín, jako je Bohemia Sekt ICE, Ice PiNK!, nově také Bohemia Sekt ICE 0% spolu s nabídkou značky Prosecco Mionetto, tak cítíme, že se spotřeba 'bublin' (šumivých vín) zvyšuje i v létě. Trochu na úkor růžových vín, která se v letních měsících pila dříve," uvedl. Česká spotřeba šumivých vín se ale stále pohybuje kolem dvou litrů na osobu a rok, v sousedním Německu, jehož spotřebitelské trendy Bohemia Sekt nejvíce sleduje, je to pět litrů.