Boček zasvětil svou kariéru Budvaru, je respektovanou osobností
Jiří Boček patří mezi nejvýraznější osobnosti českého pivovarnictví v novodobé historii. V českobudějovickém Budvaru strávil přes 30 let, začínal od píky a prošel nejrůznějšími funkcemi.
Praha 23. září (ČTK) - Jiří Boček patří mezi nejvýraznější osobnosti českého pivovarnictví v novodobé historii. V českobudějovickém Budvaru strávil přes 30 let, začínal od píky a prošel nejrůznějšími funkcemi. Podnik řídil od roku 1991, ze zdravotních důvodů se ale k začátku letošního roku rozhodl skončit. Budvar, který je posledním českým pivovarem ve vlastnictví státu, zanechal Boček v dobré kondici. V pondělí 25. září oslaví tento manažer šedesátiny.
Stal se jedním z nejdéle sloužících ředitelů podniků v Česku. "Za tu dobu uděláte spoustu rozhodnutí a je otázka, která z nich byla dobrá, či špatná. Udělal jsem si takovou soukromou inventuru, ale naštěstí většina rozhodnutí byla podle mého soudu pozitivní. Kdyby nebyla, tak by ani pivovar nemohl růst dál a dosahovat tak vynikajících obchodních výsledků," uvedl Boček v prosinci pro Mladou frontu Dnes.
Jako ředitel provedl Budějovický Budvar nejsložitějším obdobím v jeho více než stodvacetileté historii. Podnik skoro čtyřnásobně zvýšil svoji produkci, uspěl také v desítkách sporů o ochranné známky s pivovarnickými gigantem Anheuser-Busch. Budvar s ročním výstavem 1,6 milionu hektolitrů (2015) dnes s produkty míří do zhruba 80 zemí. Díky Bočkovi se podařilo v roce 2004 získat historicky první ochrannou známku pro potravinářské výrobky ČR v EU pro Českobudějovické pivo a následně i pro České pivo (2008).
Houževnatý Boček jako ředitel podniku "přežil" 14 ministrů zemědělství, v roce 2012 například ustál tlak na své odvolání ze strany Petra Bendla (ODS), který nechal v Budvaru udělat důkladný audit. "Kontrola měla za cíl odstranit ředitele podniku a nahradit ho někým, kdo podepíše s Anheuserem dohodu nevýhodnou pro Budvar. To je můj názor," řekl Boček loni v listopadu časopisu Týden. Jako ředitel ustál i tlak na privatizaci podniku, obecně byl vnímán jako garant uchování pivovaru ve státních rukou.
Boček se narodil 25. září 1957 v Českých Budějovicích. Absolvoval obor sladovnictví na Středním odborném učilišti pivovarském v Českých Budějovicích (už v rámci studia byl na praxi v Budějovickém Budvaru), poté pokračoval na Střední průmyslové škole potravinářské technologie v Praze a pražské Vysoké škole chemicko-technologické, fakultě potravinářské a biochemické technologie (1982). Svoji praxi Boček započal v pivovaru Strakonice.
Po vojenské službě nastoupil v roce 1984 do národního podniku Budějovický Budvar, kde byl technologem, mistrem varen a podsládkem. V roce 1991 se Boček stal ředitelem podniku (v minulosti jej řídil už i jeho otec), nominovali jej sami zaměstnanci, přičemž tehdejší ministr zemědělství Bohumil Kubát doporučení přijal a Bočka do funkce jmenoval. Boček řekl, že nejvíce se profesně naučil v 90. letech, kdy se řešilo fungování pivovaru v nových podmínkách.
"Měl jsem obrovské štěstí na kolegy. Vždyť já jsem byl mladý cucák z výroby. Nebyly tu žádné osobní animozity, navzájem jsme se respektovali a hlavně jsme s pokorou přistupovali ke značce a tradici. Panovalo tu i nadšení, že doženeme Evropu a Západ. A ten cíl nás spojil," řekl Boček ke svým začátkům v ředitelské funkci v Budvaru loni v listopadu pro Mladou frontu Dnes.
V loňském roce převzal několik ocenění, získal Výroční cenu České a moravské pivovarnické akademie, cenu Český pivní patriot za celoživotní práci v jediném pivovaru, prezident Miloš Zeman jej ocenil medailí Za zásluhy o stát v oblasti hospodářské. Z rukou válečných veteránů převzal také pamětní medaili třetího stupně Československé obce legionářské, kterou podporoval deset let.