Blanenský Litostroj dodá do Kanady turbíny téměř za 2,5 miliardy korun
Blanenský výrobce turbín pro vodní elektrárny Litostroj dodá pro hydroelektrárnu v kanadské provincii Manitoba osm soustrojí turbín s generátory za více než 100 milionů dolarů (téměř 2,5 miliardy Kč).
Blansko 22. září (ČTK) - Pro Litostroj, jehož roční obrat se pohybuje kolem 300 milionů korun, to bude jeho dosud největší zakázka. Napsal to server Hospodářské noviny. Litostroj je součástí energetické skupiny Energo-Pro podnikatele Jaromíra Tesaře.
Zakázku pro hydroelektrárnu Pointe du Bois získala Litostroj Hydro se sídlem v Quebeku ve výběrovém řízení kanadské energetické společnosti Manitoba Hydro. O projekt se postará blanenský Litostroj Engineering, turbíny vyrobí továrna Litostroj Power ve slovinské Lublani. Hotovo má být do roku 2027, píše server.
Elektrárna Pointe du Bois je průtočného typu, tedy bez velké přehradní nádrže. Má celkem 16 turbínových soustrojí, Litostroj tak bude mít na starosti výměnu poloviny instalovaných turbín a generátorů. Navrhne a vyrobí nový typ turbíny a zajistí všechny zkoušky a uvedení osmi soustrojí do provozu. Zásluhou větší efektivity lopatek se má výkon turbín zvýšit o více než 30 procent. Zároveň se prodlouží životnost elektrárny nejméně do roku 2055.
Vedle Kanady Litostroj působí také v USA, referenční zakázkou zde pro českou firmu byla modernizace jedné z turbín ve vodní elektrárně Lay ve státě Alabama. "Důvodem, proč je pro nás severoamerický trh zajímavý, je velké množství stárnoucí infrastruktury a současná podpora jejich obnovy ze strany státní administrativy, která motivuje provozovatele k investicím," cituje server výkonného ředitele Litostroje Václava Černého.
Skupina Energo-Pro vlastní Litostroj od roku 2014. Vedle zakázek pro jiné firmy využívá Energo-Pro blanenský podnik také u vlastních projektů. Skupina vlastní a provozuje vodní elektrárny ve čtyřech zemích - v Gruzii, Turecku, Bulharsku a České republice. Jejich celková instalovaná kapacita je 857 megawattů, roční výroba elektřiny přesahuje 2,5 terawatthodiny. Skupina také loni zahájila stavbu vodní elektrárny v Kolumbii. Spolu s hydroenergetikou se Energo-Pro zabývá distribucí a prodejem elektřiny a provozuje distribuční sítě v Bulharsku a Gruzii s více než 2,3 milionu zákazníků. V letošním prvním pololetí skupina zvýšila provozní zisk o 52 procent na 4,15 miliardy korun.